Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Festiwal Elektromobilności – nowa inicjatywa studentów Politechniki Wrocławskiej

Festiwal Elektromobilności – nowa inicjatywa studentów Politechniki Wrocławskiej

Młodzi polscy naukowcy coraz chętniej biorą udział w działaniach mających na celu promowanie elektromobilności. Jedną z takich inicjatyw jest odbywający się na terenie Wrocławia Festiwal Elektromobilności. Szczegóły tego wydarzenia przybliżył Mikołaj Ostrowski, przedstawiciel Wrocław Smart Moto Challenge.

Reklama

Jeśli chodzi o same zawody motocykli elektrycznych, są to pierwsze zawody tego typu w Polsce i drugie w Europie. Przyjechało do nas siedem motocykli z czterech uczelni: z Moskwy, z Gliwic, z Krakowa oraz z Wrocławia. Rywalizują one od kilku lat na zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie i w Moskwie. W tym roku pierwszy raz przyjechali do Polski – podkreślił Mikołaj Ostrowski.

Festiwal Elektromobilności po raz pierwszy odbył się w dniach 24-26 sierpnia 2018 r. we Wrocławiu. Wydarzeniu towarzyszył Wrocław Smart Moto Challenge, czyli zawody motocykli elektrycznych. Impreza została zorganizowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej oraz Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych. Dwa pierwsze dni festiwalu odbywały się na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej i na Pasażu Studentów, natomiast podczas ostatniego dnia zmagań nowatorskie pojazdy elektryczne można było podziwiać na torze off-roadowym usytuowanym nieopodal wrocławskiego Wzgórza Kilimandżaro (przy ul. Chopina).

W trakcie wydarzenia można było zapoznać się z ofertą firm i kół naukowych, które zajmują się tworzeniem pojazdów elektrycznych. Entuzjaści mogli spróbować swych sił w jeździe na elektrycznych motocyklach, rowerach i skuterach, a także przejechać się samochodem elektrycznym lub hybrydowym. Do tego celu służyły dwa specjalne tory testowe.

Pierwsza edycja międzynarodowego wydarzenia przyciągnęła do Wrocławia studentów m.in. z Rosji, którzy zaprezentowali zbudowane przez siebie pojazdy elektryczne. Kolejne edycje festiwalu mają szansę stać się jeszcze bardziej prestiżowymi wydarzeniami i przyczynić się do mocniejszego promowania polskiej myśli technicznej poza granicami naszego kraju.

Myślimy, że ilość drużyn na poziomie dziesięciu-piętnastu jest osiągalna i jeśli tak zrealizujemy, to odbędzie się również druga edycja – wyraził nadzieję przedstawiciel festiwalu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.