Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szczecin: pierwsza sieć wykorzystująca ciepło odpadowe

Szczecin: pierwsza sieć wykorzystująca ciepło odpadowe

Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha może pochwalić się pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą piątej generacji. Dzięki niej, budynek będzie ogrzewany z pomocą ciepła odpadowego. 

Reklama

Technologia ectogrid

Choć w Polsce to całkowita innowacja, w Europie już działają samowystarczalne instalacje oparte o technologię ectogrid. Opracował ją niemiecki koncern energetyczny E.on. W ramach tej technologii wykorzystuje się ciepło odpadowe, które mogą generować urządzenia albo nawet ludzie. Działa ona na wzór mechanizmów zachodzących w instalacjach pomp ciepła czy też sieci elektrycznych.

Wykorzystanie ciepła odpadowego

Ciepło odpadowe powstaje w dużych ilościach w procesach produkcyjnych i usługowych. Niektóre budynki mogą je wykorzystać na cele grzewcze. Takie rozwiązanie zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną z węgla, a zatem przyczynia się do dekarbonizacji oraz redukcji szkodliwych substancji w atmosferze.

Instalacja 5 generacji w Szczecinie

Umowę na dostawę ciepła w ramach uruchomienia sieci piątej generacji, zawarła Szczecińska Energetyka Cieplna z Morskim Centrum Nauki. System będzie działał na tamtejszej wyspie rzecznej Łasztownia, na terenie której z czasem będą wprowadzane kolejne technologie.

„Z podmiotami generującymi energię odpadową, jak i potencjalnymi jej odbiorcami możemy stworzyć sieć powiązań, w której lokalna sieć ciepłownicza umożliwi elastyczne wykorzystanie energii i rozwój relacji prosumenckich. Wspólne działanie w tym zakresie pozwoli nam na integrację procesów ogrzewania i chłodzenia przy wykorzystaniu pomp ciepła, solarów i ciepła odpadowego. Dodatkowo będziemy wspierać na Łasztowni transport alternatywny poprzez stacje ładowania pojazdów elektrycznych”pisze Szczecińska Energetyka Cieplna.

źródło: 300gospodarka.pl
fot.: Twitter

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.