Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mediolański pionowy las na apartamentowcach!

Mediolański pionowy las na apartamentowcach!

Zafascynowany naturą i dobroczynnym wpływem drzew na naszą planetę architekt Stefano Boeri postanowił stworzyć prawdziwy pionowy las na mediolańskich apartamentowcach! Efektem projektu jest przepiękny, wertykalny wieżowiec, który w dodatku przyczynia się do redukcji śladu węglowego.

Reklama

Bosco Verticale

Ponad trzystu mediolańczyków miało okazję zamieszkać w Bosco Verticale, czyli w dwóch wieżowcach położonych w sercu mediolańskiej dzielnicy Porta Nuova. To właśnie te bloki innowacyjny architekt Stefano Boeri przekształcił w prawdziwy pionowy las.

mhMCSbgP7d0QroJ9uLTCewHvNibqMrnBmStqk0JhEpK54Nr3ydit5

Fot: Bosco Verticale/ źródło: euronews.com

Na obu budowlach rośnie ponad 21 000 drzew, krzewów i bylin. Roślinność przekształca rocznie około 19 958 kilogramów węgla z atmosfery. Dodatkowo zmniejsza zanieczyszczenie hałasem pochodzące z ruchu ulicznego w pobliżu wieżowców.

Oba wieżowce są całkowicie samowystarczalne, wykorzystując energię odnawialną z paneli słonecznych oraz filtrację ściekówi.

Stop “betonozie”

Ze względu na zmiany klimatyczne, zieleń w miastach jest obecnie jednym z priorytetowych działań. Boeri często wspomina o konieczności zwiększania zalesienia powołując się na korzyści dla środowiska wynikające z włączenia natury do projektów architektonicznych.

– Mediolan był uważany za miasto szare, industrialne, czarno-białe mniej więcej w latach 70. i 80. XX wieku. Więc to jest naprawdę całkiem nowe, ta niesamowita eksplozja roślin – podaje Stefano Staram się promować zalesianie miejskie, ponieważ tego właśnie potrzebujemy – dodaje.

Inspirację do całego przedsięwzięcia Stefano tłumaczy swoją fascynacją naturą.

– Kiedy byłem dzieckiem, cytowałem powieść napisaną przez włoskiego pisarza Italo Calvino zatytułowaną „Baron wśród drzew”. Była to historia młodego księcia, który w wieku 12 lat postanowił porzucić rodzinę i spędzić resztę życia na gałęzi lasu podaje 64- letni architekt.

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.