Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Produkcja miodu we Francji na historycznie niskim poziomie

Produkcja miodu we Francji na historycznie niskim poziomie

Francuscy pszczelarze alarmują: produkcja miodu jest w tym roku na historycznie niskim poziomie. Za główną przyczynę tego zjawiska podają zmiany klimatu i stosowanie toksycznych pestycydów. W Turcji i Stanach Zjednoczonych zarejestrowano podobny problem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spadek produkcji miodu

W 1995 roku Francja wyprodukowała około 32 000 ton miodu, z kolei w 2019 roku zbiory wyniosły już mniej niż 10 000 ton. Z roku na rok rejestrowany jest coraz większy spadek, jednak tegoroczne statystyki są szczególnie niepokojące.

Jak podaje Krajowy Związek Francuskiego Pszczelarstwa Unaf w tym roku wyprodukowano zaledwie od siedmiu do ośmiu ton miodu. Ponadto jest to tylko połowa zeszłorocznej produkcji!

– W sklepach będzie mniej francuskiego miodu, ale dużo zagranicznego – powiedział Christian Pons, prezes Unaf.

Przyczyny problemu

Jako główne przyczyny słabych zbiorów miodu francuscy pszczelarze podają zmiany klimatyczne oraz wszystkie ich następstwa. Obwiniają zimne, mokre, wietrzne warunki atmosferyczne oraz mrozy, które dotknęły wiele francuskich regionów.

Dodatkowo na stan pszczół mocno wpłynęło pojawienie się gatunków inwazyjnych, takich jak szerszenie azjatyckie.

Kolejnym problemem jest masowe stosowanie pestycydów, które miały zostać we Francji na stałe zakazane już w zeszłym roku. Niestety ostatecznie rząd zezwolił na ich stosowanie, aby pomóc rolnikom w uprawie buraków cukrowych.

Podobne przypadki

Podobne zjawisko zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych i w Turcji. 

Jak podaje Departament Rolnictwa USA, w 2019 roku kolonia pszczół miodnych w Stanach Zjednoczonych średnio produkowała około 25,4 kg miodu. Z kolei w 1995 roku średnia wynosiła aż 36 kg.

Amerykańscy pszczelarze, podobnie jak francuscy za przyczynę zmniejszenia wydajności podają zmiany klimatyczne oraz stosowane pestycydy.

eS6gbbbd4N3VKjQWOxMfNfn0FgQYAm2poiJSorjFaiCYfg7Eq FLDSuR43DlmZbBJIEUnWdlFPctc9W3nlMy5Mvcm9VOUjRpTZjjsA pFfN M6ge

Fot: Spadek produktywności kolonii pszczół/ źródło:eu.wisfarmer.com

 źródło: eu.wisfarmer.com, ocm.auburn.edu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.