Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

280 ton śmieci zebrane w trzech pierwszych edycjach.  Operacja Czysta Rzeka po raz czwarty

280 ton śmieci zebrane w trzech pierwszych edycjach.  Operacja Czysta Rzeka po raz czwarty

Na ulicach miast, przy drogach, na polach, w lasach i rzekach. Niestety widok śmieci w tych miejscach to codzienność. Jak to zmienić? Zaostrzając kary za nielegalny wywóz śmieci, edukując i… dając dobry przykład. A taki z pewnością dają uczestnicy ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka.

Reklama

Czas na operację

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” odbywa się po raz czwarty. W pierwszej edycji w 2019 roku ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później akcja odbyła się jedynie częściowo ze względu na pandemię. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparcie otrzymały lokalne ośrodki medyczne.

W ubiegłym roku inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – ponad 4800 wolontariuszy zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której posprzątano 30 polskich rzek.

W trzech edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

Tegoroczna edycja wystartowała z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, entuzjazm społeczników do sprzątania na łonie natury nie zanikł. Spodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym informuje Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Obudź się i posprzątaj na wiosnę

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryt rzek.

Rejestracja sztabów wystartowała 25 marca. Na stronie internetowej operacjarzeka.pl znajduje się interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie zaplanowano akcje. Chętni mogą  wyszukać dogodną lokalizację i zapisać się jako uczestnik.

W tym roku gotowi do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które potrzebują zrobienia porządku. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze.

Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, dokumentujesz je zdjęciem z telefonu komórkowego, następnie wrzucasz krótki opis i oznaczasz na mapie. Pojawi się tam wówczas czerwona pinezka z lokalizacją do posprzątania. Dzięki temu dowiemy się,  gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony wyjaśnia Daniel Parol.

Co, gdzie, kiedy?

Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja. 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi odbędzie się akcja sztabu głównego w Wyszkowie. Natomiast 7 maja przewidziane jest podsumowanie akcji wiosennej w lokalnym sztabie, który był najbardziej zaangażowany w tej edycji.

Redakcja portalu Świat OZE bierze udział w akcji już po raz drugi. W ubiegłym roku udało nam się oczyścić brzegi rzeki Rudawa. Łącznie zebraliśmy 15 worków śmieci, a brzegi rzeki stały się nieco czystsze! W tym roku wybieramy się nad Białuchę, jedną z najbardziej „górskich” rzek stolicy Małopolski. Swoje źródło ma we wsi Sułoszowa na Wyżynie Olkuskiej, a uchodzi do Wisły w Krakowie w okolicach Dąbia. Przepływa głębokim jarem przez Ojcowski Park Narodowy, gdzie tworzy malowniczą Dolinę Prądnika. Aby zachować jej meandrujące naturalnie koryto, w 2008 roku w dzielnicy IV Prądnik Biały (na odcinku od ul Górnickiego do granic miasta) utworzono użytek ekologiczny „Dolina Prądnika”. Zajmuje on 14 ha. Znajdziemy tu 19 gatunków ssaków (m.in.  bobra i wydrę) oraz 51 gatunków ptaków. 

Spotykamy się 26 kwietnia, o godz. 9:00. Zachęcamy do dołączenia. 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że chętnych do propagowania idei w całej Polsce jest znacznie więcej. 

źródło: informacja prasowa, Operacja Rzeka

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.