Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najlepsze zioła i rośliny lecznicze, które znajdziesz w swojej kuchni

Najlepsze zioła i rośliny lecznicze, które znajdziesz w swojej kuchni

Najlepsze zioła i rośliny lecznicze, które znajdziesz w swojej kuchni

Rośliny, w tym również zioła, to wyjątkowy dar natury. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze, które zostały docenione już w starożytności. Niektóre, jak chociażby czosnek, bazylia czy oregano, nie tylko są w stanie poprawić smak potraw, ale również korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Wiele z nich znajduje się w każdej domowej kuchni.

Reklama

Zioła, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka

Właściwości zdrowotne ziół były dobrze znane i chętnie stosowane m.in. przez dawnych Słowian. Pomagały w zwalczaniu najrozmaitszych dolegliwości, jak bóle głowy, stany zapalne, a także w problemach funkcjonowania układu pokarmowego czy w zwalczaniu infekcji. Wiele roślin wykazuje także działanie pomagające m.in. zredukować stres i ułatwić zasypianie. Jeszcze inne wręcz przeciwnie, dodają energii i zwiększają koncentrację. Nic więc dziwnego, że również obecnie wiele leków, jakie znaleźć można w aptece, swój skład opiera właśnie na ziołach. Jakie zioła stosować zatem regularnie, aby wspomóc funkcjonowanie organizmu?

Szukasz sposobu na zwalczenie infekcji? Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po zioła. Przeczytaj artykuł na stronie EwolucjaMyslenia.pl: „Ziołowe wsparcie przy infekcji”.

Bazylia

Bazylia kojarzona jest przede wszystkim z bycia nieodłącznym dodatkiem do pizzy czy głównym składnikiem pesto. Jak się jednak okazuje, ma ona nie tylko walor smakowy, ale również wykazuje szereg korzyści dla zdrowia. Zdaniem naukowców świeża bazylia może wpływać na:

  • łagodzenie stresu i niepokoju; 
  • łagodzenie objawów depresji;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • poprawę libido.

Należy pamiętać, że w przypadku bazylii najwięcej cennych właściwości mają jej świeże listki. Dlatego dodawanie jej do potrawy warto zostawić na końcowy etap gotowania.

Koper

Koper to nieodłączny element polskiej kuchni, gdzie jest wszechstronnie wykorzystywany, chociażby jako przyprawa do jajek, ryb, dań mięsnych oraz warzywnych. Ma on jednak również inne zalety. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu takich dolegliwości, jak bóle brzucha, stawów czy menstruacyjne. Koper wykazuje także działanie antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Poza tym jest cennym źródłem witamin, w tym C, D, E, K, a także minerałów, takich jak magnez, żelazo, fosfor czy potas.

Czosnek

Wiele osób unika czosnku ze względu na jego charakterystyczny ostry zapach. Warto jednak się przełamać, gdyż jest on szczególnie pomocny w przypadku walki z wszelkiego rodzaju infekcjami, bakteriami, a regularne jego spożywanie może pomóc w obniżeniu ciśnienia. Oprócz tego czosnek wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe oraz korzystnie wpływa na układ pokarmowy poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych.

Warto sięgnąć również po czosnek niedźwiedzi. Czym się różni od tradycyjnego i na co jest dobry? Więcej o jego właściwościach leczniczych przeczytać można w encyklopedii roślin na stronie Ewolucja Myślenia.

Lawenda

Dla osób poszukujących ukojenia po stresującym dniu sprawdzi się lawenda. Jej zapach powoduje redukcję drażliwości oraz stresu właśnie. Ponadto lawenda pomaga w walce z bezsennością, ułatwiając zasypianie. Wsunięta na noc pod poduszkę torebka z kwiatami lawendy działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja tętno i obniża ciśnienie krwi, wywołując przyjemny efekt zrelaksowania i odprężenia.

Zioła i rośliny lecznicze – podsumowanie

Dla dobra własnego zdrowia opłaca się stosować zioła, które od wieków pozostają obecne w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Nie tylko są one w stanie wpłynąć pozytywnie na odporność organizmu przeciw wszelkim infekcjom, w tym grypie, ale również wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy też wspomagają trawienie.

Chcąc zadbać o zdrowie i urodę, warto również odwiedzić portal Ewolucja Myślenia, gdzie znajduje się wiele cennych wskazówek na temat tego, jak możemy poprawić funkcjonowanie naszego ciała i umysłu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.