Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dobre wieści zza Oceanu w sprawie technologii jądrowych

Dobre wieści zza Oceanu w sprawie technologii jądrowych

Po anulowaniu projektu pierwszych modułowych elektrowni atomowych firmy NuScale pod koniec 2023 roku, eksperci cytowani przez Reutersa wieszczyli koniec transformacji energetycznej opartej o atom. Ostatnie tygodnie przyniosły dobre informacje w tej sprawie – pierwszy reaktor typu MMR w Stanach ma zacząć działać już w 2027 roku. 

Reklama

Pierwszy reaktor MMR w Stanach Zjednoczonych już w 2027 roku

Analitycy S&P Global Commodity Insights twierdzą, że wieści o śmierci amerykańskiego projektu atomowego były przedwczesne; ich zdaniem w ciągu roku pojawiło się: „wiele pozytywów dla przyszłości energetyki jądrowej w USA”. 

Najszybszej realizacji można spodziewać się w inwestycji realizowanej przez firmę Ultra Safe Nuclear Corporation, która wybrała miasto Gadsden (stan Alabama) jako miejsce dla reaktora mikromodułowego (MMR). Jego uruchomienie ma nastąpić już w 2027 roku.  

Jak wygląda sprawa z reaktorami typu SMR?

Pod koniec 2023 roku informowaliśmy na łamach naszego portalu, że firma NuScale planowała budowę pierwszej amerykańskiej elektrowni jądrowej w stanie Utah. Był to pionierski projekt, który pogrzebał nagły wzrost kosztów. 

Obecnie największe szanse na rozwój reaktorów SMR pokłada się w projekcie firmy Hitachi, która w kanadyjskim Darlington (prowincja Ontario) zamierza uruchomić reaktor SMR BMRX-300 do 2029 roku. 

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Ze względu na niewielką moc (300 MWe) jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych.

Oprócz firmy Hitachi na rynku energii jądrowej działają również tacy giganci technologiczni, jak Google, Microsoft i firma stalowa Nucor, którzy w marcu 2024 roku  ogłosili wspólne przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie udziału czystej energii, w tym poprzez wykorzystanie atomu. 

PacificCorp, przedsiębiorstwo energetyczne w zachodnich Stanach Zjednoczonych, również rozważa uruchomienie własnego reaktora jądrowego we współpracy z TerraPower.

TerraPower rozpoczęła niedawno prace nad nowatorską techniką reaktora jądrowego opartego o stopiony chlorek (molten chloride) w Wyoming. Ten sposób produkcji energii odznacza się wysoką wydajnością i niską emisją odpadów. 

Europa musi nadganiać 

Jak na razie udane uruchomienia reaktorów typu SMR oraz MMR przeprowadzono w Chinach i Rosji. Natomiast Stany Zjednoczone, choć wciąż nie mogą pochwalić się udanym projektem na swoim terenie, wyprzedzają Europę w tej dziedzinie energii jądrowej. Dlatego europejscy decydenci zmuszeni są do korzystania z amerykańskich patentów. 

Obecny kryzys na rynku energetycznym zmusza nas do szukania wydajnych alternatyw dla OZE i węgla. Atom wydaje się być dobrym kierunkiem poszukiwań, jednak bez uruchomienia nowych badań i tworzenia sprzyjającej legislacji nie uda się wywołać efektu skali. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych Izba Reprezentantów pod koniec lutego 2024 roku przyjęła ustawę przyspieszającą licencjonowanie zaawansowanych technologii jądrowych. Bruksela, jak i poszczególne państwa członkowskie, powinni baczniej przyglądać się zmianom technologicznym i legislacyjnym mającym miejsce po drugiej stronie Atlantyku. 

Źródła: techxplore.com 

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.