Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Ambitny plan leśników

Pod koniec marca Lasy Państwowe ogłosiły, że z okazji 100-lecia swojego istnienia otworzą 100 nowych rezerwatów przyrody. Dwa z nich już powstały, a kolejne są wybierane. LP mają ogłosić kolejne miejsca objęte wyjątkową ochroną w ciągu najbliższych miesięcy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wyjątkowo inicjatywa Lasów Państwowych

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe powstało 28 czerwca 1924 roku, wtedy pod nazwą Polskie Lasy Państwowe. Pierwszym dyrektorem LP był Adam Loret, który w latach 30. nakreślił wizję funkcjonowania organizacji. W 1934 objęty ich jurysdykcją obszar wynosił 3,3 mln ha. Oficjalne działanie organizacji przerwała II wojna światowa. W czasach PRL-u państwo masowo przejmowało lasy na własność – ich powierzchnia wzrosła do ponad 6 mln hektarów. Przez lata LP przechodziły wiele reform i przetrwały zmianę systemu. Teraz leśnicy chcą uczcić setną rocznicę powstania instytucji.

Akcję “100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” PGLLP ogłosiły 21 marca. Jak czytamy w komunikacie gospodarstwa, z nadleśnictw spłynęło do nich ponad 200 propozycji, które teraz są dokładnie analizowane i sprawdzane pod kątem walorów przyrodniczych.

– Dziś, gdy nasz kraj jest niemal w 1/3 pokryty lasami, oczekiwania Polek i Polaków, którzy obserwują zmiany klimatu, koncentrują się na zwiększeniu ochrony lasów. W odpowiedzi na te oczekiwania leśnicy chcą zaproponować powołanie stu nowych rezerwatów przyrody – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Chcemy, by tych sto nowych rezerwatów przyrody było naszym urodzinowym prezentem dla Polek i Polaków. Liczę, że pierwsze rezerwaty z okazji 100-lecia powstaną jeszcze w tym roku. To będzie trwałe i najlepsze upamiętnienie naszego jubileuszu, jakie można sobie wyobrazić.

Gdzie w tym roku powstały rezerwaty przyrody?

W przeciągu najbliższych dwóch miesięcy Lasy Państwowe przeprowadzą selekcję nadesłanych przez nadleśnictwa propozycji, a ostatecznie wybrane lokalizacje ogłoszą w internecie. Następnie rozpocznie się zbieranie dokumentacji oraz załatwianie wszelkich niezbędnych pozwoleń i innych wymagań formalnych. W drugiej połowie roku wnioski o powołanie nowych rezerwatów zostaną skierowane do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, które podejmą w tej kwestii ostateczną decyzję.

Jeśli na 100 urodziny Lasy Państwowe chcą otwierać rezerwaty, to można powiedzieć, że świętowanie już się zaczęło – od początku roku powstały dwa tego typu nowe obszary. Pierwszy został utworzony 27 lutego 2024 roku – jest to rezerwat przyrody “Kochanowicki Grąd” w pobliżu Kochanowic w województwie śląskim. Powstał, aby chronić charakterystyczne zbiorowisko leśne składające się głównie z dębów szypułkowych, a także grabów, jesionów, brzóz czy osik. Miejsce to jest naturalnym siedliskiem bociana czarnego.

Drugi z powstałych w tym roku rezerwatów to rezerwat przyrody “Jezioro Mścin” (woj. warmińsko-mazurskie), który powstał 5 kwietnia 2024 roku. Jego utworzenie miało na celu ochronę rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnistych, takich jak czajka, brodziec leśny, batalion, brodziec śniady, krwawodziób, łabędź krzykliwy, czapla biała czy czapla siwa.

Gdzie zostaną utworzone kolejne i ile ze 100 planowanych rezerwatów faktycznie powstanie w roku 2024? Na tę informację jeszcze czekamy. Aktualnie w Polsce znajdują się 1523 tego typu formy ochrony przyrody. Ich obszar to łącznie 169 tysięcy ha.

– Czytaj także: Powstanie nowy polski park narodowy – pierwszy od 23 lat

Źródło: lasy.gov.pl

Fot. Canva (Roksana Bashyrova, mihir_joshi)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.