Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstanie nowy polski park narodowy – pierwszy od 23 lat

Powstanie nowy polski park narodowy – pierwszy od 23 lat

Powstanie nowy polski park narodowy – pierwszy od 23 lat

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało utworzenie specjalnego zespołu, który ma się zająć stworzeniem nowego polskiego parku narodowego. Obszar będzie nazywał się Park Narodowy Doliny Dolnej Odry i będzie mieścił się na terenie gmin Gryfino, Widuchowa i Kołbaskowo (woj. zachodniopomorskie).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowy park narodowy w Polsce? To efekt oddolnej inicjatywy

Utworzenie zespołu zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas sobotniego spotkania w miejscowości Przecław (gmina Kołbaskowo). To właśnie w pobliżu tej położonej pod Szczecinem miejscowości przebiegać ma granica nowego parku. Chodzi o obszar tzw. Międzyodrza, a więc rozległych bagien i torfowisk położonych pomiędzy dwiema odnogami Odry. Druga największa polska rzeka przed ujściem do morza w okolicach Szczecina rozdziela się na dwie części w pobliżu miejscowości Widuchowa. Obszar między odnogami już teraz ma status chroniony – mieści się tam Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry.

Inicjatywa zwiększenia poziomu ochrony tego terenu wyszła oddolnie od okolicznych mieszkańców, aktywistów i badaczy.

– Impulsem do mocniejszego działania i zaktywizowania się była katastrofa na Odrze, kiedy ludzie znad rzeki postanowili połączyć swoje siły i odświeżyć temat parku narodowego nad Odrą – powiedział w rozmowie z PAP Łukasz Ławicki, ornitolog, członek inicjatywy „Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry”. – Chodzi o ochronę tego miejsca. Parki narodowe się tworzy głównie dla ochrony przyrody, ale to też dziedzictwo, turystyka, edukacja, to wszystko się wpisuje w zestaw zadań, które powinno się realizować w parkach narodowych – dodał Ławicki.

“Trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania” – wiceminister zapowiada powołanie zespołu

Wiceminister Dorożała podkreśla, że inicjatywa wynika właśnie z oddolnego zaangażowania lokalnej społeczności i samorządu. Polityk podkreślił, że ministerstwo nie chce w żadnym wypadku narzucać tworzenia parku narodowego, ale tworzyć je w oparciu o dialog wielu stron. Stąd powstanie parku poprzedzone będzie pracami specjalnego zespołu.

– Powołujemy zespół, który rozpocznie pracę, będzie tworzył kanały, będzie tworzył całą strategię informacji i zarządzania tym projektem, przede wszystkim w duchu dobrego informowania, rzetelnej komunikacji z lokalnymi społecznościami. Punktem docelowym jest to, że ten Park Narodowy naprawdę ma szansę powstać – powiedział Dorożała podczas sobotniego spotkania. – Wspólnie, tworząc ten zespół, chcemy wypracować jak najlepsze kanały komunikacji w tych konkretnych trzech samorządach: Gryfinie, Widuchowej, Kołbaskowie. Trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania, które się pojawiają. W tym duchu dialogu społecznego, jasności, klarowności, pięknej i mądrej inicjatywy dla tego regionu.

Zespół mają tworzyć lokalni samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz inicjatorzy pomysłu powstania parku. Dorożała wspomniał również o podobnej lokalnej inicjatywie w innej części Polski.

– Mamy też sygnały ws. chęci utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego na północy województwa śląskiego – mówił wiceminister.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – kiedy powstanie?

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie powstanie park, a nawet kiedy swoje prace rozpocznie specjalny zespół. Brak też konkretów dotyczących dokładnego obszaru, natomiast można podejrzewać, że będzie on w sporej mierze pokrywał się z terenem istniejącego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Ten powstał w 1993 roku i obejmuje obszar przeszło 60 km2. W obszarze parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Kurowskie Błota, gdzie można spotkać kormorany, czaple, myszołowy czy bieliki, a także Kanał Kwiatowy, charakteryzujący się unikalną roślinnością wodną i bagienną. Warto zaznaczyć że część Międzyodrza znajduje się na terenie Niemiec. Obszar ten za zachodnią granicą już w 1995 wszedł w skład niemieckiego parku narodowego Nationalpark Unteres Odertal.

Utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zdaje się nie tylko odpowiedzią na lokalną inicjatywę, ale jest też wyraźnym sygnałem od MKiŚ w kwestii ochrony stanu drugiej największej polskiej rzeki. Parta Polska 2050, do której należy zarówno szefowa resortu Paulina Henning-Kloska, jak i wiceminister Mikołaj Dorożała, w swoim programie przedwyborczym zapowiadała działania w kierunku odnowienia polskich terenów podmokłych, bagien i torfowisk.

Ostatni polski park narodowy powstał w roku 2001. Był to położony w województwie lubuskiem Park Narodowy “Ujście Warty”.

– A o tym, dlaczego bagna, mokradła i torfowiska są tak ważne, pisaliśmy w naszym tekście z okazji Światowego Dnia Mokradeł: Wychwytują CO2 i chronią przed powodzią – kilka powodów, dlaczego potrzebujesz mokradeł bardziej, niż myślisz

Źródła: wgospodarce.pl, gazetaprawna.pl, energetyka24.com, zielona.interia.pl

Fot. Marek Cichoń, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.