Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najwyższa temperatura od 400 lat! Wielka Rafa Koralowa jest w niebezpieczeństwie

Najwyższa temperatura od 400 lat! Wielka Rafa Koralowa jest w niebezpieczeństwie

Majestatyczna Wielka Rafa Koralowa przeżywa najgorsze w swojej historii masowe bielenie. To efekt ocieplenia oceanów. Najnowsze badania naukowców wskazują na to, że temperatura wody wokół niej jest najwyższa od 400 lat! Wiemy, jak do tego doszło.

Reklama

Nie było jeszcze tak gorąco

Grupa naukowców wwierciła się w koralowce tworzące kultową Wielką Rafę – stanowiącą największy na świecie żywy ekosystem. Analiza chemiczna rdzeni ich szkieletów doprowadziła badaczy do szokujących wniosków. 

Okazuje się, że długa na 2300 kilometrów struktura przeżywa największe w historii bielenie, spowodowane zbyt wysokim wzrostem temperatury otaczającej ją wody. Ta jest najwyższa od 400 lat! To konsekwencja zmian klimatu, za które odpowiedzialność ponosi człowiek.

Efekt industrializacji

Naukowcy wykazali, że przez setki lat temperatura wody w oceanie pozostawała na stabilnym poziomie. Dopiero od około 1900 roku zaczęła ulegać zmianie i wzrastać. Dokładnie wtedy, gdy przybierała na sile industrializacja, czyli uprzemysłowienie społeczeństwa.

Od przełomu XIX wieku temperatury oceanów przy rafie stale rosły, ale to w ciągu ostatnich 20 lat wzrosły gwałtownie. 

– Mamy teraz długoterminowy zapis, który pokazuje, jak ekstremalne są te ostatnie wydarzenia – komentuje Ben Henley, klimatolog z University of Melbourne w Australii i główny autor badania w czasopiśmie Nature.

Naukowcy wskazują, że aż pięć z sześciu najcieplejszych lat w ciągu 407-letniej historii prowadzenia pomiarów temperatury oceanu miało miejsce po roku 2016.

Wielka Rafa Koralowa może zginąć

Stres cieplny, którego doświadczają koralowce, powoduje ich bielenie. Takim określeniem nazywa się proces odczepiania się żyjących w ich wnętrzu kolorowych alg. To one są odpowiedzialne za dostarczanie koralowcom energii, poprzez przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Bez nich te zwierzęta tracą swoją niesamowitą barwę, ale mogą też umrzeć.

To, czy uda im się zregenerować, zależy między innymi od nasilenia oraz czasu trwania tego zjawiska.

Naukowcy ostrzegają, że za 20–30 lat Wielka Rafa Koralowa może wyglądać już zupełnie inaczej. Wraz z jej śmiercią ucierpimy my wszyscy. 

fot. Getty Images koralowce
fot. Getty Images

Ostatnie chwile na oglądanie koralowców?

Wielka Rafa Koralowa to struktura tak rozległa i charakterystyczna, że widać ją z samego kosmosu – jako białą plamę na błękitnym oceanie. Stanowi schronienie dla tysięcy organizmów, takich jak: mięczaki, ryby, delfiny, wieloryby oraz żółwie morskie. 

Cieszy się także olbrzymią popularnością wśród turystów, zafascynowanych intensywnymi, kolorowymi barwami tych podwodnych istot. Nierzadko przyjeżdżają oni nawet na inny kontynent tylko po to, aby móc zanurkować i ujrzeć je na żywo. 

Ten zapierający dech w piersiach widok może jednak wkrótce się skończyć. A wraz z nim ukrócony zostałby także ruch turystyczny – często napędzający regionalną i krajową gospodarkę. Niezależnie od pobudek – czy motywuje nas walka o środowisko, czy kwestie finansowe – to powód, dla którego wszyscy powinniśmy dążyć do zahamowania zmian klimatycznych. Jest to jedyne znane na ten moment wyjście, które mogłoby uchronić Wielką Rafę Koralową przed zniknięciem. 

Opisywane badanie opublikowano na łamach czasopisma Nature, w środę, 7 sierpnia 2024 roku.

Źródło: nature.com

Fot.: gettyimages, pixabay/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.