1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielka Rafa Koralowa – piękna, majestatyczna i… wyblakła ze stresu

Wielka Rafa Koralowa – piękna, majestatyczna i… wyblakła ze stresu

Legendarna Wielka Rafa Koralowa odczuwa dobitnie konsekwencje zmian klimatycznych. To jakże urokliwe miejsce masowo utraciło swój oryginalny kolor – “wyblakło”. Dlaczego tak się dzieje i czy da się to odwrócić?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

O bogactwie raf koralowych

Wielka Rafa Koralowa to struktura tak rozległa i charakterystyczna, że widać ją z samego kosmosu – jako białą plamę na błękitnym oceanie. Ten liczący ponad 348 tysięcy kilometrów kwadratowych cud natury zlokalizowany jest na Morzu Koralowym, wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii. Tworzy ją co najmniej 2900 pojedynczych raf. W jej okolicy można spotkać jednak o wiele więcej ciekawych stworzeń… Ta największa na świecie rafa koralowa stanowi schronienie dla tysięcy organizmów, między innymi: mięczaków, ryb, delfinów, wielorybów oraz żółwi morskich. 

Rafy koralowe stanowią siedlisko dla jednej czwartej wszystkich gatunków morskich, a przy tym zajmują tylko niecały jeden procent powierzchni oceanów. Są także – jakby nie patrzeć – bardzo dużym źródłem dochodów dla wielu ludzi, wpływając na rozwój branży turystycznej. Powodów, aby zadbać o te skarbnice bioróżnorodności można znaleźć naprawdę wiele. Czy jednak da się im pomóc, gdy tempo ich blaknięcia wzrasta aż o 1% każdego tygodnia?

Na czym polega blaknięcie koralowców?

Na czym polega zjawisko blaknięcia, lub dosłownie – wybielania raf? Jest to odpowiedź koralowców na czynnik stresogenny, jakim jest wysoki wzrost temperatury wody. Pod wpływem stresu wypychają ze swoich tkanek zooksantelle, czyli małe glony, z którymi na co dzień żyją w symbiozie. To one w największym stopniu odpowiadają za unikatowy kolor, jaki przybierają rafy koralowe, ale także za dostarczanie im energii. Przy całkowitym oderwaniu zooksantelli i utrzymującej się wysokiej temperaturze wody, koralowce zaczną obumierać.

Jeśli jednak uda się zahamować i odwrócić wzrost temperatury, mają one szansę na odbudowę symbiotycznej relacji z tymi małymi glonami, a tym samym, przetrwanie.

Odpowiedź na pytanie: ”co zrobić, aby odwrócić masowe wybielanie raf koralowych?” nasuwa się sama. Należy wzmożyć wysiłki w powstrzymanie zmian klimatycznych i nie poprzestawać w dbaniu i walce o dobro środowiska. Naukowcy apelują także o to, aby zabiegać o wycofywanie się rządów z eksploatowania paliw kopalnych oraz o inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Masowe blaknięcie 

Wielka Rafa Koralowa znajduje się w ogromnym zagrożeniu. Opisywany problem wymyka się jednak spod terytorium Morza Koralowego, stając się wyzwaniem o zasięgu globalnym. 

Według Coral Reef Watch należącej do Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, około 54% wód oceanicznych zawierających rafy koralowe doświadczyło stresu cieplnego na tyle wysokiego, że spowodował blaknięcie. Mało tego, naukowcy wyliczyli, że problem poszerza się nieustannie, co tydzień wzrastając o 1% (o tyle rośnie odsetek raf doświadczających stresu cieplnego). Prognozują oni, że obecne zjawisko może być największym globalnym blaknięciem raf koralowych w historii.

Białe rafy można obejrzeć na poniższym materiale wideo:

Trzeba zaznaczyć, że problem nie rozpoczął się teraz. Początki tego aktualnie trwającego, globalnego zjawiska datujemy na pierwszą połowę 2023 roku. Masowe bielenie zostało potwierdzone na terytorium: Florydy, Karaibów, Brazylii, w krajach południowego Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie, w całych tropikach oraz w częściach Oceanu Indyjskiego, od zachodniego wybrzeża Indonezji po rafy u wschodniego brzegu Afryki. 

Poniższe zdjęcie przedstawia koralowce zlokalizowane w pobliżu Meksyku.

Lorenzo Alvarez Filip
Fot.: Lorenzo Alvarez-Filip

Źródła: guardian.com, planeta.pl

Fot.: pixalanart, Marcin Stępień

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.