Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Marcowe rekordy temperatur w Polsce. Wyjątkowo ciepłe święta w Krakowie, Tarnowie i Warszawie

Marcowe rekordy temperatur w Polsce. Wyjątkowo ciepłe święta w Krakowie, Tarnowie i Warszawie

Marcowe rekordy temperatur w Polsce. Wyjątkowo ciepłe święta w Krakowie, Tarnowie i Warszawie

Ostatni weekend marca to w tym roku przede wszystkim czas Wielkanocy. Te dni jednak przyniosły ze sobą pewną istotną informację, która w świątecznym natłoku wielu mogła umknąć – w sobotę 30 marca padł rekord temperatury na terenie Polski w tym miesiącu. Termometry w Tarnowie wskazały 26,4°C.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rekord temperatur w marcu dla kraju i Warszawy. W Tarnowie ponad 26°C

Dotychczasowy rekord temperatury w Polsce dla marca wynosił 25,6°C. Wartość ta została zarejestrowana 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu, a więc dokładnie 50 lat temu. Po pięciu dekadach Małopolska nadal może się poszczycić tym rekordem, a nawet zajmuje trzy pierwsze miejsca w rankingu. W Wielką Sobotę (30 marca) 2024 roku około godziny 12:50 stacja meteorologiczna w Tarnowie zarejestrowała 26,4°C. Chwilę później, o 13:20, w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska było 25,7°C. Tegoroczny marzec pobił więc nie tylko rekord temperatury dla tego miesiąca w Polsce, ale też ustanowił nowe drugie miejsce w rankingu.

O wyjątkowym wyniku doniosło IMGW, które zaznaczyło przy okazji, że dla wielu miejsc kraju ostatni weekend marca to najcieplejsze dni w tym miesiącu od ostatnich 30 lat. Przekonali się o tym, chociażby mieszkańcy Warszawy. Do tej pory maksymalna temperatura dla marca w stolicy wynosiła 22,9°C. Zarejestrowano ją 21 marca 1974 roku. W sobotę została pobita – stacja pomiarowa na warszawskim Okęciu wskazała 24,4°C. Już następnego dnia (31 marca) mieliśmy nowe rekordy dla Warszawy: o godzinie 14:00 również na Okęciu padło 25,1°C, a już o 14:20 stacja Warszawa-Filtry zarejestrowała wartość 25,8°C. Tymczasem w podwarszawskim Legionowie na termometrze można było dostrzec 25,9°C.

Polska i planeta coraz cieplejsze. Na Węgrzech pobito kolejny rekord

Ostatnie miesiące w skali globalnej przynoszą kolejne pobicia rekordów średnich wartości temperatur. W tym roku mamy już za sobą najcieplejszy luty i styczeń w historii pomiarów. Wiele wskazuje na to, że marzec również zapisze się pod tym względem w historii. W 2023 roku każdy miesiąc od czerwca do grudnia bił rekord najwyższej temperatury dla danego miesiące w historii pomiarów. Zresztą ubiegły rok również, jako całość, był najcieplejszym rokiem, jaki zarejestrowaliśmy przyrządami pomiarowymi – średnia roczna temperatura na Ziemi wyniosła 14,98°C.

To także nie pierwszy w ostatnim czasie rekord pojedynczej temperatury w Polsce. Pół roku temu, 3 października 2023 roku, w Legnicy (woj. dolnośląskie) termometry wskazały 29,2°C, co jest najwyższym wynikiem dla tego miesiąca w historii Polski. Wróćmy jednak do tegorocznej wiosny. Kwiecień zaczął się wiatrem i gwałtownymi deszczami, które przeszły przez sporą część kraju, przynosząc również ochłodzenie. Nie we wszystkich częściach Europy sytuacja wygląda jednak w ten sposób.

1 kwietnia stacja meteorologiczna w położonej na południu Węgier miejscowości Kelebia zarejestrowała 30,2°C. Według państwowej agencji meteorologicznej jest to najwcześniejszy dzień fali upałów, jaki zarejestrowano w historii pomiarów w tym kraju. Przypomnijmy, że upał oznacza temperaturę o wartości przynajmniej 30°C. Wcześniejszy rekord należał do 8 kwietnia 1939 roku, kiedy upalną temperaturę zarejestrowano w Segedynie.

– Czytaj także: Za nami najcieplejsza jesień borealna w znanej historii. 2023 to rok kolejnych rekordów temperatur

Źródła: warszawa.tvp.pl, energetyka24.com, pap.pl, rmf24.pl, imgw.pl

Fot. Canva (Ig0rZh, batuhan toker)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.