webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowe wypłaty odszkodowań za “złą pogodę”

Rekordowe wypłaty odszkodowań za “złą pogodę”

Firmy ubezpieczeniowe wypłaciły rekordowe sumy odszkodowań w drugim kwartale 2024 roku. Blisko 144 miliony funtów otrzymały ofiary katastrof, takich jak powodzie czy pożary.

Reklama

Rekordowe odszkodowania

Od kwietnia do czerwca bieżącego roku wypłacono aż 1,4 miliarda funtów właścicielom domów i przedsiębiorstw – poinformowało w poniedziałek Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli (ABI). To najwyższy wynik kwartalny od kiedy zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2017 roku. 

Do wzrostu wypłat odszkodowań w dużej mierze przyczyniły się zmiany klimatu. Duża część z tej kwoty została bowiem skierowana do osób, których roszczenia dotyczyły gwałtownych zjawisk atmosferycznych (“złej pogody”), w wyniku których uszkodzeniu uległy ich domy. 

Roszczenia z tytułu zamarzniętych rur, czy też uszkodzeń powstałych w wyniku ekstremalnych burz lub deszczu opiewały łącznie na kwotę 144 milionów funtów. Do tego należy dodać również takie przypadki, jak osuwanie się gruntu, które dodatkowo podniosły tę sumę.

Zmiany klimatu są kosztowne – Wielka Brytania tonie

Dla Wielkiej Brytanii okres od października 2023 do marca 2024 roku upłynął pod znakiem największych w historii opadów deszczu zimą. Takie warunki przyniosły ogromne straty – również materialne.

W styczniu bieżącego roku Wyspiarze musieli zmierzyć się z olbrzymią, a dla hrabstwa Nottinghamshire w środkowej części Anglii, największą powodzią od 24 lat. Część kraju została dosłownie zanurzona w wodzie – był to efekt gwałtownych opadów, które doprowadziły do wylewu rzek i w konsekwencji – powodzi. Liczba zniszczeń okazała się ogromna – TVN podawał wówczas, że ubezpieczycielom groziły wypłaty w wysokości 560 milionów funtów tylko w wyniku burz. 

Aby szukać przykładów, nie trzeba jednak sięgać aż tak daleko. Zaledwie w zeszłym tygodniu część brytyjskich miast, w tym słynny Londyn, zostały zalane przez powodzie spowodowane wylewami rzek i blokowanymi odpływami. 8 sierpnia Reuters donosił o tym, że ubezpieczyciele wycofują się z oferowania świadczeń z powodu coraz częściej występujących, niszczycielskich powodzi.  W obliczu postępujących zmian klimatycznych kraje muszą przygotowywać się na coraz częstsze występowanie tego rodzaju katastrof.

– Pilne działania rządu mające na celu rozwiązanie problemu powodzi powierzchniowych oraz utrzymanie inwestycji i konserwacji przeciwpowodziowej pomogą również ograniczyć przyszłe skutki powodzi – mówi Louise Clark, doradca ds. polityki w ABI, cytowana przez The Business Times.

Fot. Reuters UK
Fot. Reuters UK

Wzrastają ceny ubezpieczeń

Zmiany klimatu kosztują nas wszystkich. Jak podaje agencja Reuters, średnia cena ubezpieczenia domu w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wynosi nawet 396 funtów. Z kolei średnia składka za polisę łączoną wzrosła o 19% w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

– Jeśli teren jest zalewany rok po roku, nie ma sensu oferować mu ubezpieczenia – powiedział Jason Harris, dyrektor generalny ds. międzynarodowych w globalnym towarzystwie ubezpieczeniowym QBE, cytowany przez Reuters.

Źródła: reuters.com, guardian.com

Fot.: gettysignature/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.