Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmarł najstarszy leniwiec świata. Był ojcem aż 22 dzieci

Zmarł najstarszy leniwiec świata. Był ojcem aż 22 dzieci

Zmarł najstarszy leniwiec świata. Był ojcem aż 22 dzieci

Jan to imię leniwca dwupalczastego, który jeszcze do niedawna zamieszkiwał zoo w Krefeld, niedaleko Dusseldorfu. Zwierzak zmarł w ubiegłym tygodniu, a o jego śmierci ogród zoologiczny poinformował we wtorek. Jan nie był zwykłym leniwcem – wpisano go bowiem do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarszego żyjącego w niewoli leniwca na świecie. Ile lat przeżył?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Leniwiec-senior w niemieckim zoo. Dożył sędziwego wieku

Jan urodził się na wolności, jednak większość swojego życia spędził w ogrodach zoologicznych. Znaleziono go 1 maja 1970 roku w Ameryce Południowej i wtedy oceniono jego wiek na pół roku. Zanim wylądował w Krefeld, mieszkał w Hagenbeck Zoo w Hamburgu. W swoim ostatnim miejscu zamieszkania przebywał przez ostatnie 38 lat.

Na wolności leniwce dwupalczaste dożywają zwykle około 20 lat. W niewoli czas ten wydłuża się do 30-40 lat. Jan przeszedł jednak wszelkie oczekiwania i 30 kwietnia br. świętował swoje 54 urodziny. Tak długie życie zapewniło mu miejsce w Księdze Rekordów Guinessa, gdzie znalazł się jako najstarszy żyjący leniwiec w niewoli, a także najstarszy trzymany w niewoli leniwiec w historii. Ten pierwszy tytuł stracił wraz z chwilą śmierci, a drugi może mu zabrać jedynie kolejny wyjątkowo długowieczny przedstawiciel tego gatunku.

Jak podkreśliło zoo w Krefeld we wpisie na swoim Facebooku, pożegnanie Jana nie było łatwe, bowiem niektórzy opiekunowie zajmowali się leniwcem przez 25 lat. Miano rekordowego zwierzaka zyskał sobie nie tylko ze względu na długowieczność, ale też… wyjątkową płodność. Podczas długiego życia był ojcem 22 dzieci, które spłodził z dwiema samicami: Lolitą i Trine. Ostatnie z nich, płci żeńskiej, Trine urodziła zaledwie kilka miesięcy temu, w marcu.

Powolni roślinożercy ze ślimaczym metabolizmem

Jaka była przyczyna śmierci Jana? Jak wskazywali jego opiekunowie, do ostatnich chwil był zdrowy i praktycznie nigdy nie odwiedzał go weterynarz. Zwierzak najpewniej umarł ze starości po przeżyciu słusznego jak na swój gatunek wieku. Jaka była jego recepta na długowieczność? Być może pomógł charakterystyczny dla leniwców wolny metabolizm. Zwierzęta te zjadają wyłącznie rośliny, które następnie trawią bardzo powoli. To, co ludzie czy inne stworzenia przepuszczają przez swój układ pokarmowy w przeciągu godzin, organizm leniwca rozkłada nawet przez kilka dni.

Jan, podobnie jak inne leniwce, większość swojego czasu spędza na spaniu na gałęziach drzew. Gatunek ten dziennie może pokonać zaledwie 37 metrów, poruszając się niespiesznie po gałęziach drzew w poszukiwaniu jedzenia. Dzień leniwca podzielony jest pomiędzy spanie, odżywianie się i poszukiwanie kolejnych pożywnych roślin.

Leniwce mają również wyjątkowo długą ciążę, która trwa aż 10 miesięcy, a czasami nawet dłużej. Gatunek ten zawsze rodzi tylko jedno młode. Mimo tak długiego oczekiwania na poród, leniwiec Jan miał w swoim życiu wystarczająco czasu, aby spłodzić aż 22 dzieci.

– Czytaj także: W Australii nauczyli krokodyle, jak nie jeść trujących żab

Źródła: dw.com, timesofindia.indiatimes.com, guinnessworldrecords.com, wionews.com

Fot. Zoo Krefeld

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.