Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tylko 1% właścicieli elektryka wróciłoby do samochodu spalinowego. Zaskakujące wyniki badań

Tylko 1% właścicieli elektryka wróciłoby do samochodu spalinowego. Zaskakujące wyniki badań

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Potwierdza to najnowsze badanie, według którego tylko 1% z 23 tysięcy pytanych zadeklarowało chęć powrotu do samochodu o napędzie spalinowym. Z czego to wynika?

Reklama

Wyniki badania

Global EV Drivers Alliance przeprowadziło badanie wśród kierowców samochodów elektrycznych, w którym wzięło udział około 23 tysięcy osób z 18 krajów. Tylko 1% ankietowanych wyznało, że planuje wrócić do samochodu spalinowego. 4% stwierdziło, że w przypadku konieczności zamiany samochodu elektrycznego na inny, zdecydowałoby się na wybór hybrydy plug-in. 92% ankietowanych zadeklarowało, że ponownie kupiłoby samochód elektryczny.  

Co jest takiego wyjątkowego w elektrykach? Ankietowani jako powód, dla którego zdecydowali się na samochód elektryczny, 45% wskazało niskie koszty eksploatacyjne. Inne powody to wygoda użytkowania i ekologiczny charakter tego typu samochodów.

– To powinno otworzyć oczy decydentom na całym świecie – powiedziała Ellen Hiep, członek zarządu Dutch Electric Vehicle Drivers Association. – Podczas gdy dynamiczny rynek pojazdów elektrycznych ma kluczowe znaczenie dla redukcji emisji klimatycznych z transportu drogowego, osiągnięcie tego celu zależy od uczynienia pojazdów elektrycznych jeszcze bardziej przystępną cenowo opcją dla wszystkich.

Większość ankietowanych nie zauważała wad samochodu elektrycznego. Jednak, jeśli już ktoś zwrócił na nie uwagę, to były to najczęściej problemy z infrastrukturą ładowania, w tym jej niedostateczną dostępnością, długim czasem ładowania oraz niewystarczającą sprawnością stacji ładowania.

Przeczytaj też: Ponad 1,6 mld zł na dopłaty do samochodów elektrycznych. Startują konsultacje

Źródło: fxmag.pl, globalevalliance.com

Fot.: Canva (3alexd/Getty Images Signature, Lars Britschgi/Pexels)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.