Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Auto na wynajem – czy ma szansę stać się alternatywą dla zakupu samochodu?

Auto na wynajem – czy ma szansę stać się alternatywą dla zakupu samochodu?

Auto na wynajem, które zastąpiłoby zakup samochodu – czy jest szansa na wprowadzenie takiego rozwiązania w Polsce? 

Reklama

Wynajem auta – opcja przyszłości?

Wynajem długoterminowy samochodu to forma dzierżawy na czas określony w umowie – zwykle od 12 do 36 miesięcy. W zamian za comiesięczną opłatę, wynajmujący oddaje klientowi do dyspozycji pojazd, na określonych warunkach. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Przede wszystkim, oszczędność – wypożyczając samochód nie ponosimy kosztów zakupu, ubezpieczenia OC i napraw wynikających z eksploatacji pojazdu. W cenie są również usługi takie jak wymiana opon czy przegląd i naprawy. Niektóre z firm zapewniają również pojazdy zastępcze w przypadku uszkodzenia pojazdu lub szkody komunikacyjnej. 

Według badania przeprowadzonego przez Sixt Polska, aż 37% ankietowanych uważa, że takie rozwiązanie mogłoby być korzystniejsze finansowo niż zakup pojazdu. ¼ Polaków deklaruje, że wydaje na utrzymanie samochodu i paliwo więcej niż 2500 zł miesięcznie, co znacznie przewyższa koszt wynajmu. Wynajem cieszy się dużą popularnością również wśród przedsiębiorców, którzy coraz częściej rezygnują z leasingu, dotychczas cieszącego się sporą popularnością. 

Rata wynajmu samochodu długoterminowego to zazwyczaj od 800 do 3000 zł. Wysokość opłaty jest zależna głównie od rodzaju samochodu – najwięcej zapłacimy za SUV-a oraz auto z napędem na cztery koła. 

Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Polsce? 

Podejście do wynajmu samochodu jest zależne od wieku respondentów. Najmniej osób skłaniających się ku takiemu rozwiązaniu jest w grupie 60+. Również młodsze osoby – do 24 roku życia nie są przekonane do opłacalności wynajmu samochodu. 

Jak dotąd, najwięcej działających w Polsce wypożyczalni obsługuje klientów z zagranicy, którzy już na lotnisku wypożyczają samochód, aby swobodnie poruszać się po kraju. Turyści najczęściej wypożyczają pojazd na 3-4 dni, korzystając z możliwości zwrócenia go w innym punkcie. 

Co sprawdzić przed wynajmem?

Zanim zdecydujemy się na wynajem samochodu, warto sprawdzić, czy wypożyczalnia, którą wybraliśmy, oferuje możliwość oddania pojazdu w kilku różnych punktach. Istotne jest również dokładne zapoznanie się z umową – warunkami najmu, okresem zwrotu, wysokością opłat oraz dodatkowymi kosztami, wynikającymi m.in. z ubezpieczenia samochodu od wypadku. Niektóre wypożyczalnie wymagają również, aby klient miał skończone 21 lat lub posiadał prawo jazdy przez więcej niż 5 lat. 

Przed wynajmem konieczne jest również sprawdzenie wad pojazdu i ujęcie w umowie ewentualnych mankamentów, takich jak zarysowania karoserii i wady mechaniczne. Pomocna może być znajomość numeru nadwozia (VIN), który pozwoli  prześledzić historię napraw i konserwacji poczynionych w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO).

Zobacz też: Idealny samochód elektryczny do jazdy po mieście 

Źródło: Sixt Polska, intercars.pl, gazetaprawna.pl 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.