Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dom ekologiczny i ekonomiczny, czyli dlaczego warto postawić na domy drewniane

Dom ekologiczny i ekonomiczny, czyli dlaczego warto postawić na domy drewniane

W Polsce prawie 90% wybieranych projektów domów jednorodzinnych budowanych jest w konstrukcji murowanej. Wynika to prawdopodobnie z przekonania, że są to rozwiązania solidne i trwałe. Jednak ostatnio coraz bardziej na popularności zyskują domy drewniane – szkieletowe i z bali. Wbrew pozorom, nie są one aż tak delikatne, jak niektórym się wydaje, zaś oferowany przez nie komfort i środowisko życia przewyższają ten osiągalny w zwykłych domach murowanych.

Reklama

Zalety drewna

Drewno, z którego tworzone są domy zapewnia specyficzny i niepowtarzalny, przy zastosowaniu jakiegokolwiek innego budulca, mikroklimat. Wynika to w głównej mierze ze zdolności do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniach. Ściany z drewna naturalnie oddychają pozwalając na swobodne przenikanie pary wodnej pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem. Migracja pary umożliwia z kolei rezygnację z konieczności stosowania paroizolacji, dzięki czemu koszty wybudowania domu z tego tworzywa dodatkowo spadają. Drewno zapewnia ponadto dobrą izolację termiczną, dzięki czemu późniejsze, miesięczne koszty utrzymania są niewielkie.

451489674815 projekt domu jaworki 9 dw krp1131 770 512
Projekt domu Jaworki 9 dw KRP1131

Sam materiał jest przyjazny dla środowiska naturalnego, ponieważ jego pozyskanie i obróbka nie generują takiej ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, jak tradycyjne materiały budowlane typu cement lub cegła. Także budowa jest w tym przypadku znacznie krótsza niż domów budowanych w technologiach murowanych. W przypadku budynków składanych z elementów zajmuje 2-3 miesiące, ale gdy dom jest tworzony z gotowych prefabrykatów, dostarczanych w całości na miejsce budowy — nawet kilka dni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że proces budowy jest tak krótki, ponieważ jest to technologia „sucha”, w której nie ma przerw technologicznych. Dzięki temu prace budowlane można prowadzić nawet w okresie zimowym.

Oszczędności daje także możliwość zastosowania mniejszych fundamentów, ponieważ masa domu drewnianego jest zdecydowanie niższa niż w przypadku budynków murowanych. Mniejsza waga pozwala także na budowę w miejscach, w których postawienie domu z cegły czy betonu wymagałoby kosztownych prac ziemnych lub byłoby zupełnie niemożliwe. Dodatkowo, technologia ta umożliwia zastosowanie cieńszych ścian zewnętrznych, które ponadto nie wymagają izolacji termicznej. Dzięki temu dom drewniany ma większą powierzchnię użytkową przy tych samych wymiarach zewnętrznych.

921489674840 1 projekt domu swidnica dws krp1363 770 512
Projekt domu Świdnica dws KRP1363

Typy domów drewnianych

W ostatnich latach technologia szkieletowa stała się niekwestionowaną królową wśród projektów domów drewnianych. Opiera się ona na elementach z dosuszanego drewna drzew iglastych, które są dopasowywane i łączone ze sobą na miejscu budowy, tworząc szkielet. Dopiero na nim montowane są płyty poszycia, izolacja termiczna i wreszcie stolarka okienna.

Szybką drogą do własnego domu drewnianego jest budowanie z elementów prefabrykowanych. Budynek taki składany jest gotowych elementów ściennych, które z reguły mają wysokość jednej kondygnacji, dopasowanych do nich stropów i dachów. Wykonywanie elementów w dobrej fabryce, w powtarzalnych warunkach produkcyjnych zapewnia wysoką dokładność ich wykonania. Prefabrykaty stosowane w budowie domów drewnianych dzielone są na otwarte, na których po zmontowaniu konstrukcji ścian i dachu zakłada się izolację termiczną, montaż izolacji i okładzin. Z kolei prefabrykacja zamknięta wykorzystuje fakt, że elementy szkieletowe wypełnione są już wełną mineralną i mają wszystkie płaszczyzny poszycia oraz elementy niezbędnych instalacji. W takich domach na etapie prefabrykacji wykonuje się montaż stolarki drzwiowej i okiennej wraz z parapetami. Gotowe elementy łączone się ze sobą już na placu budowy i w ciągu kilku dni powstaje cały, nowy dom.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.