Wiadomości OZE Dzięki OZE większa premia termomodernizacyjna. Ministerstwo szykuje nowelizację ustawy 31 maja 2019 Wiadomości OZE Dzięki OZE większa premia termomodernizacyjna. Ministerstwo szykuje nowelizację ustawy 31 maja 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Już nie 16%, a 21% kosztów inwestycji będzie mogła wynieść premia termomodernizacyjna. Takie założenia wynikają z projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Warunkiem zwiększenia premii ma być wykorzystanie odnawialnego źródła energii w postaci instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej. Reklama Będzie to kolejny, po podatkowej uldze termomodernizacyjnej, mechanizm mający zwiększyć zainteresowanie OZE wśród inwestorów przeprowadzających remonty budynków mieszkalnych. Przypomnijmy, wspomniana ulga daje możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków, które zostały poniesione na przykład na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła. Proponowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozwiązanie zakłada, że w przypadku, gdy inwestor w ramach termomodernizacji zdecyduje się na zamontowanie systemu fotowoltaicznego lub turbiny wiatrowej, to premia termomodernizacyjna wzrośnie z dotychczasowych 16% do 21% kosztów inwestycji. Aby uniknąć sytuacji, w których inwestor zdecyduje się na tanią instalację o małej mocy, tylko po to, by uzyskać wyższą premię, ustawodawca wprowadzi minimalną moc uprawniającą do otrzymania wsparcia. To 2 kW w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego i 10 kW w przypadku pozostałych budynków. Maksymalna moc wynosi 50 kW. „Racjonalnie postępujący inwestor, planując np. prace termomodernizacyjne, powinien łączyć je z innego rodzaju pracami budowlanymi w celu minimalizacji kosztów i uciążliwości dla mieszkańców (np. organizacja placu budowy). Z tego względu można połączyć inwestycję termomodernizacyjną z jednoczesnym montażem ogniw fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych, które pozwalają na oszczędność energii elektrycznej ” – dowiadujemy się z oceny skutków regulacji. Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Po nich nastąpi zatwierdzenie przez Radę Ministrów i przekazanie do Sejmu. Dodajmy, że w połowie lutego tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada sfinansowanie nawet 100% kosztów związanych z ociepleniem i wymianą źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. W myśl zmienionych wówczas przepisów wsparcie kierowane ma być do miejscowości o liczbie ludności poniżej 100 tys. mieszkańców. W praktyce wnioski mogą jednak składać wszystkie gminy zmagające się z problemem smogu w wyniku emisji z urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych. Realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów pochłonie prawdopodobnie 1,2 mld zł. W kosztach mają partycypować gminy. W miejscowościach do 100 tys. mieszkańców wkład gminy powinien wynieść 30% kosztów. Większe miasta muszą zapewnić wyższy wkład. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.