Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto zapłaci za zmiany klimatu? Azerbejdżan uruchomił fundusz klimatyczny

Kto zapłaci za zmiany klimatu? Azerbejdżan uruchomił fundusz klimatyczny

Azerbejdżan – gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosił utworzenie Climate Finance Action Fund (CFAF). Fundusz wesprze realizację projektów klimatycznych w państwach rozwijających się. Początkowa kwota zbiórki wyniesie miliard dolarów.

Reklama

Kto zapłaci za zmiany klimatu?

Climate Finance Action Fund będzie finansowany ze składek krajów produkujących paliwa kopalne, a także firm działających w branży ropy naftowej, gazu i węgla. Środki, które będą w nim gromadzone, zostaną przeznaczone na inwestowanie w działania klimatyczne w krajach rozwijających się, potrzebujących wsparcia w walce ze skutkami zmian klimatu.

Członkowie Funduszu będą zobowiązani do corocznego uiszczania składek albo w formie stałej kwoty, albo w oparciu o wolumen produkcji. Dołączenie do niego będzie jednak odbywało się na zasadzie dobrej woli – na ten moment nie przewiduje się mechanizmów, które mogłyby zmusić kraje lub firmy do zaangażowania we współfinansowanie projektu. To, wśród komentatorów budzi wątpliwości co do skuteczności tej strategii.

– Umożliwienie działania jest istotną częścią programu COP29 i jesteśmy zobowiązani do przewodzenia przykładem. Jestem wdzięczny za wskazówki i wsparcie, jakie otrzymałem od prezydenta Azerbejdżanu. Jak wspomniał JE Ilham Aliyev, kraje bogate w zasoby naturalne powinny być na czele tych, którzy zajmują się zmianami klimatycznymi – powiedział prezydent COP29, Mukhtar Babayev. – Słyszeliśmy, że społeczności chcą działań, a nie słów, a dziś, uruchamiając Fundusz Działań na rzecz Finansowania Klimatu, podejmujemy znaczący krok. Wzywamy darczyńców do przyłączenia się do nas, abyśmy mogli zrealizować plan COP29 w celu zwiększenia ambicji i umożliwienia działań.

Jaki jest cel nowo utworzonego funduszu?

CFAF jest próbą powiązania krajów oraz gałęzi przemysłu i pociągnięcie go do odpowiedzialności za sprawiedliwą transformację. Fundusz ma mobilizować sektor prywatny i stymulować działania sektora publicznego w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu.

Początkowa kwota zbiorki wyniesie miliard dolarów. Planuje się, że 50% kapitału zostanie skierowane na projekty klimatyczne w krajach rozwijających się. Chodzi o takie działania, które wesprą łagodzenie skutków zmian klimatu, adaptację do nich oraz prowadzenie badań. 

20% przychodów generowanych z inwestycji zostanie zdeponowanych w Rapid Response Funding Facility (2R2F). Jedną z jego głównych funkcji jest zapewnienie natychmiastowego wsparcia i finansowania w zakresie łagodzenia skutków klęsk żywiołowych w krajach rozwijających się.  

Siedziba Funduszu wraz z sekretariatem będzie się mieścić w stolicy Azerbejdżanu – Baku, a w jego zarządzie znajdą się przedstawiciele darczyńców.

– Oceniliśmy niedociągnięcia na rynkach finansowych i uważnie wysłuchaliśmy obaw społeczności. Będzie to pierwszy fundusz obejmujący zarówno kraje produkujące paliwa kopalne, jak i firmy z branży ropy, gazu i węgla. Będzie to pierwszy fundusz, który zarówno zapewni inwestycje, jak i zajmie się skutkami klęsk żywiołowych. I będzie to pierwszy fundusz, który otrzyma coroczne transfery od swoich darczyńców. Szczególną uwagę poświęciliśmy również kwestii dostępności i szybkości reagowania na skutki klęsk żywiołowych oraz zapewnieniu, że akcjonariusze podejmują decyzje kolektywnie – powiedział Jalczin Rafijew, Główny Negocjator COP29.

Kiedy i gdzie COP29?

Tegoroczna 29. konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w sprawie zmian klimatu odbędzie się 11-22 listopada 2024 w Baku – stolicy Azerbejdżanu. 

Podczas COP29 zostaną omówione takie kwestie, jak ustanowienie nowych limitów emisyjnych, ustalenie finansowania działań klimatycznych i zawarcie nowej strategii walki ze zmianami klimatu. 

Co szczególnie ciekawe, po raz kolejny największa konferencja klimatyczna odbędzie się w kraju, w którym ogromną rolę dla gospodarki odgrywają paliwa kopalne – ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel.

Źródła: cop29.az, climatefinanceaction.org

Fot.: cop29.az, mediawhalestock/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.