Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy drewniany budynek w Islandii powstanie na miejscu wysypiska śmieci w Reykjaviku

Największy drewniany budynek w Islandii powstanie na miejscu wysypiska śmieci w Reykjaviku

Pracownie architektoniczne Jakob+MacFarlane i T.ark zaprojektowały największy drewniany budynek w Islandii o nazwie Living Landscape. Projekt przekształci składowisko odpadów w stolicy Islandii. Zobacz niesamowity pomysł światowej klasy architektów.

Reklama

Największy drewniany budynek w Islandii

Planowany do ukończenia w 2026 roku budynek wielofunkcyjny o powierzchni 26 000 m² ma stać się po ukończeniu największym drewnianym budynkiem w Islandii.

Living Landscape został opracowany przez francuskie studio Jakob+MacFarlane i lokalne studio T.ark, aby tchnąć nowe życie w zanieczyszczony krajobraz i zaoferować prototyp dla podobnych przyszłych projektów w Reykjaviku.

islandia 1
Projekt budynku Living Landscape, źródło: jakobmacfarlane.com

Projekt odtwarza fragment autentycznego naturalnego krajobrazu na zanieczyszczonej ziemi, aby zrekompensować wieloletnie zanieczyszczenie i naprawić szkody wyrządzone przez człowieka w tym, co kiedyś było pięknym nadmorskim krajobrazemtwierdzi studio Jakob + MacFarlane w wywiadzie dla Dezeen.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla

Jakob+MacFarlane i T.ark dążą do zerowej emisji netto, co oznacza wyeliminowanie wszystkich możliwych emisji i zrównoważenie tych, których nie można wyeliminować, usuwając węgiel z atmosfery.

Projekt ma zredukować emisję dwutlenku węgla o prawie 80 % w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

Według studia Jakob+MacFarlane zostanie to częściowo osiągnięte dzięki zastosowaniu prefabrykowanej konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo.

Konstrukcja zmniejsza emisję dwutlenku węgla przy konstrukcji ścian zewnętrznych o prawie 80% w porównaniu z typową konstrukcją betonową stosowaną w Islandiiwyjaśniło studio.

islandia 2
Projekt budynku Living Landscape, źródło: jakobmacfarlane.com

Pozostałe zawarte emisje zostaną zrekompensowane przez odzyskiwanie terenów podmokłych oraz zalesianie, dzięki czemu budynek będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla – dodają autorzy projektu.

Wśród innych materiałów użytych w budynku będzie Panoblocs, czyli rodzaj prefabrykowanych i izolowanych paneli ściennych z drewnianą powierzchnią zewnętrzną, które można łatwo usunąć i zaadaptować do innych projektów.

Oczekuje się, że emisje dwutlenku węgla będą minimalne, także ze względu na zastosowanie systemów odzyskiwania ciepła odpadowego oraz ogrzewania podłogowego sterowanego termostatem.

Energia, która zasili budynek, będzie pozyskiwana z miejskiej sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej zasilanej odnawialnymi źródłami: energią wodną i geotermalną.

Przyroda, która ma zostać ponownie wprowadzona na teren

Kluczową częścią programu będzie również przywrócenie natury na starym wysypisku. Powstanie pofałdowany ogród na dachu i gospodarstwo wraz z dużym dziedzińcem centralnym zaprojektowanym jako park komunalny dla mieszkańców.

Idea życia z naturą i wokół niej jest kluczowa w naszym projekcietwierdzą architekci.

Dziedziniec będzie wzorowany na islandzkim krajobrazie, zawierającym mieszankę skał, wody i roślin, co ma zachęcić owady i ptaki do zajęcia miejsca.

Naszym celem jest umożliwienie w pełni funkcjonującego lokalnego ekosystemu złożonego z ziemi i skał, wody i roślin, owadów i ptaków. Chroniona przed zamarzaniem przez ciepło geotermalne, ta zielona oaza rozwinie swój własny mikroklimat i, miejmy nadzieję, stanie się nowym generatorem życia – wyjaśniło studio.

źródło: dezeen.com, jakobmacfarlane.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.