Smog Naturalny smog znad Sahary w Polsce 08 maja 2019 Smog Naturalny smog znad Sahary w Polsce 08 maja 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Pod koniec kwietnia do Polski napłynęły masy gorącego powietrza zanieczyszczonego smogiem. Tak, pył unoszący się w powietrzu jest traktowany jako smog, chociaż w tym wypadku jego pochodzenie jest naturalne. W dodatku zjawisko nie pozostało bez znaczenia dla zdrowia ludzi, zwłaszcza alergików. Reklama Klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że o ile zjawisko pojawienia się pyłu znad Sahary jest w Polsce czymś nietypowym, o tyle w basenie Morza Śródziemnego jest powszechne. Taki zanieczyszczony wiatr doczekał się nawet własnego nazewnictwa: sirocco (we Włoszech), khamsin (we wschodniej części rejonu). Czy pyły mogą być szkodliwe dla człowieka? Naturalny afrykański smog może zaszkodzić astmatykom Pył znad Sahary pod wpływem prądów powietrza unoszony jest na wysokość nawet 2-3 km. Zanim opadnie przemierza odległość nawet tysięcy kilometrów. W ten sposób dotarł do Polski. W poprzednim miesiącu lekarze alarmowali, aby wypłukiwać pył z oczu, nosa i gardła (np. za pomocą sztucznych łez czy wody morskiej). Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przesłała komunikat dla Polskiej Agencji Prasowej, w którym poinformowała, że naturalny smog jest szczególnie szkodliwy dla alergików. Jego wdychanie, m.in. zaostrza objawy astmy, wywołuje zapalenie spojówek i podrażnia błony śluzowe. W dodatku zanieczyszczone powietrze może także zawierać pyłki roślin wywołujących alergie. Pył z powietrza jest na szczęście wymywany przez deszcze. Monitoringiem pyłu znad Sahary zajmują się Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) oraz Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Bieżące prognozy można sprawdzić tutaj. Źródło: naukawpolsce.pap.pl Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.