Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa ciepłownia biomasowa powstanie w Olsztynie

Nowa ciepłownia biomasowa powstanie w Olsztynie

Rozpoczęła się budowa nowej ciepłowni – Kortowo BIO w Olsztynie. Ma to być instalacja zasilania biomasą, głównie zrębkami drzewnymi. Inwestycja ta jest elementem strategii modernizacji systemu ciepłowniczego w tym mieście.

Reklama

Elektrownia uruchomiona ma zostać już w przyszłym roku. 27 sierpnia bieżącego roku wmurowano kamień węgielny pod budowę tego budynku (na zdjęciu). Koszt inwestycji to około 55 miliony złotych, a pieniądze pochodzą z wielu źródeł.

„Nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100 proc. ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel”, mówił podczas ceremonii prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Prezes MPEC Olsztyn, Konrad Nowak, podał, że nowa ciepłownia pozwoli na wygenerowanie 490 TJ energii cieplnej w sezonie grzewczym. To pozwoli na ogrzanie około 930 tysięcy m2 mieszkań w Olsztynie. Moc kotła to około 25 MW, a dodatkowa instalacja odzysku ciepła ze spalin pozwala na uzyskanie dodatkowych 4 MW ciepła.

„Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100 proc. ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel” wyjaśnia Grzymowicz.

Budowana ciepłownia ma być pierwszym krokiem ku uzyskaniu przez sieć ciepłowniczą w Olsztynie certyfikatu Efektywnego Energetycznie Systemu Ciepłowniczego. Aby go uzyskać, konieczna jest budowa źródeł ciepła innych niż konwencjonalne ciepłownie węglowe.

Uzyskanie certyfikatu otwiera możliwość uzyskania dofinansowań z Unii Europejskiej na kolejne inwestycje. Dodatkowym zyskiem jest redukcja kosztów, dzięki redukcji ilości uprawnień do emisji CO2, jakie trzeba kupować.

„Obecny stan, w którym prawie całe ciepło pochodzi wyłącznie ze spalania węgla, jest niebezpieczny. Wobec dużej presji dekarbonizacji jedynym właściwym kierunkiem jest dywersyfikacja paliw w oparciu o najlepiej lokalne źródła paliwowe, które trzeba racjonalnie oszacować”, komentuje prezes MPEC Olsztyn.

Nowa ciepłownia, jak mówi Nowak, stawiać ma na dywersyfikację paliw. Roczne zużycie paliwa szacuje się na około 55000 Mg, co jest bezpiecznym poziomem, jeśli chodzi o pozyskiwanie zrębków z lokalnych lasów.

Kolejnym krokiem modernizacji sieci ciepłowniczej jest budowa elektrociepłowni, która będzie w pełni zasilana paliwem alternatywnym. Jak podają władze MPEC, ten projekt jest w ostatniej fazie przedrealizacyjnej.

źródło: um olsztyn, portalsamorzadowy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.