wiatraki

Energiekontor buduje w Szkocji niesubsydiowaną farmę wiatrową

Niemiecki deweloper instalacji wiatrowych, firma Energiekontor, zamierza w 2019 roku rozpocząć prace na farmie Pines Burn w szkockim Borders. Instalacja ma mieć moc 48 MW i być jedną z pierwszych farm pracujących w modelu wolnym od subsydiów.

Deweloper poinformował, że jest na „etapie zaawansowanych negocjacji” z dużą międzynarodową firmą, która jest potencjalnym odbiorcą długoterminowym energii elektrycznej, jaka produkowana będzie przez farmę w Szkocji.

„Podobnie jak farma wiatrowa Withernwick 2 w Anglii, która już jest w fazie budowy, nowa farma wiatrowa w Szkocji pracować będzie zupełnie bez dofinansowań”, mówią przedstawiciele Energiekontor.

Szkocki projekt ma posiadać 12 turbin o wysokości od 130 m do 150 m.

Firma obecnie ma już w swoim portfolio sporo farm wiatrowych w Szkocji. „Projekty są duże w rozmiarze, ponieważ prędkości wiatru w tym rejonie na wysokości 80-100 metrów są bardzo wysokie, podobne do tych, jakie obserwowane są na morzu”, mówi firma.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.