18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
Spis treści
Inauguracja kongresu
Kongres zainaugurowało wystąpienie przedstawicieli rządu: Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska, Marzeny Czarneckiej, Ministry Przemysłu oraz Macieja Bando, Podsekretarza Stanu, Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
– Mamy bardzo duże zasoby na transformację energetyczną z KPO, z wpływów ze sprzedaży certyfikatów pozwalających na emisję CO2; to wszystko jest do zagospodarowania, ale musimy to robić w mądry sposób, rozwiązując problemy od samej góry – komentowała ministra Paulina Hennig-Kloska.

Podczas debaty inauguracyjnej liderzy sektora energii dyskutowali na temat transformacji energetycznej i rozwoju gospodarczego w Polsce. Omówiono strategie finansowania inwestycji w zieloną energię, współpracę między sektorem publicznym a prywatnym oraz przyszłość polskiej energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i realizacji celów niskoemisyjności.
– Jest jeden kierunek – transformacja energetyczna, rozwój źródeł odnawialnych i dostosowanie polskiego systemu elektroenergetycznego do tych nowych uwarunkowań – podsumował dyskusję Dariusz Marzec, Prezes Zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna.
Zrównoważony rozwój
Kolejnym ważnym tematem stały się strategie i innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii w Polsce. Pojawiły się takie wątki jak m.in. rozwój wielkoskalowych farm fotowoltaicznych w regionie CEE, wspieranie energetyki wiatrowej jako źródła czystej energii, wpływ energetyki wodorowej na przyszłość sektora, energetyka wodna oraz biogaz jako droga do zeroemisyjności i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Energetyczna rewolucja cyfrowa
Następnie eksperci pochylili się nad zagadnieniami z obszaru rozwoju sieci dystrybucyjnych w Polsce. Przeanalizowano realizację i przyszłe kierunki Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych, modernizację infrastruktury, rozwój sieci inteligentnych, aspekty cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa, finansowanie magazynów energii oraz upowszechnianie cable poolingu w polskiej energetyce. W ramach bloku Energetyczna rewolucja cyfrowa prelegenci omówili nowe technologie wykorzystywane na rzecz rozwoju sektora. Przedyskutowano rozwój technologii IoT oraz sieci inteligentnych w kontekście monitorowania i optymalizacji infrastruktury energetycznej, zwiększania efektywności oraz integracji OZE, zagadnienia cyberbezpieczeństwa zgodnie z dyrektywą NIS2, rozwój rozproszonej produkcji energii za pomocą technologii cyfrowych i koncepcję prosumenta, a także współpracę między firmami technologicznymi a energetycznymi w celu zwiększenia skali ekosystemu technologicznego w transformacji energetycznej.

Bezpieczna energetyka jądrowa
Eksperci podjęli próbę odpowiedzi na pytanie o to jakie kroki podejmujemy dla zapewnienia bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetyki jądrowej. Zwrócono uwagę na główne wyzwania stojące przed projektami SMR-ów w najbliższych latach, maksymalizację potencjału łańcucha dostaw przy realizacji energetyki jądrowej w Polsce, przygotowanie kadry, aby energetyka jądrowa mogła się rozwijać oraz zarządzanie ryzykiem dostawców technologii, a także ryzykiem czasu i kosztów budowy.
Nie zabrakło komentarza ze strony młodego pokolenia – omówiono oczekiwania i wizje pokoleń Y i Z dotyczące przyszłości sektora energetycznego, wyzwania związane z promowaniem zrównoważonej energetyki, potrzebę międzypokoleniowego dialogu dla uzyskania konsensusu oraz aktywne zaangażowanie młodych liderów w innowacyjne projekty energetyczne.

Przeczytaj cały tekst na: https://konferencjaeuropower.pl/artykul/nowe-kierunki-w-polskiej-energetyce-podsumowanie-39-konferencji-europower-9-oze-power/
Pełna lista prelegentów: https://konferencjaeuropower.pl/europower/prelegenci/
Źródło tekstu i zdjęć: 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.