Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zbliża się Open Dialogues on Climate Change! [WYWIAD] z Zuzanną Borowską

Zbliża się Open Dialogues on Climate Change! [WYWIAD] z Zuzanną Borowską

Open Dialogues on Climate Change odbędzie się 18-19 września! Celem projektu jest stworzenie otwartego i konstruktywnego dialogu między przedstawicielami różnych grup społecznych. Wydarzenie kierowane jest w stronę polityków i decydentów, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, górnictwa, władz lokalnych i nie tylko. Zobacz, co na temat jedynego takiego wydarzenia w Polsce mówi jego organizatorka, Zuzanna Borowska.

Reklama
Ttq yTkrwfdFdM6uk UGfKydrX9v925NKHyZ9Eh0tjUlhOn7eOpd30i4N13KVcXuHyEP Y8VbFgIHOUDRgMqsjf7e6cev6EjXlYHvp45LN8xHS5RdyIZ
Zuzanna Borowska  – działaczka społeczna, aktywistka klimatyczna, studentka nauk politycznych na University of Amsterdam. Główna organizatorka młodzieżowej konferencji klimatycznej LCOY Poland 2019 i 2021. Reprezentantka organizacji młodzieżowych w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych ONZ, m. in. podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. Założycielka stowarzyszenia Młodzi dla Klimatu oraz międzynarodowego projektu Open Dialogues on Climate Change – Otwartych Dialogów o Klimacie, realizowanych w ponad 30 krajach. W wolnych chwilach entuzjastka podróży, spacerów po górach i tańca współczesnego.

Czym jest Open Dialogues on Climate Change?

Open Dialogues on Climate Change (ODCC) to międzynarodowy projekt, który polega na tworzeniu przestrzeni do dialogu na temat zmian klimatu pomiędzy wszystkimi grupami społecznymi. Projekt zainicjowała grupa kilku młodych aktywistów w Polsce i początkowo miała to być lokalna inicjatywa, jednak w związku z pozytywnymi reakcjami i zainteresowaniem zdecydowaliśmy się rozszerzyć ją na skalę krajową, a nawet międzynarodową. 

Obecnie w niemal 30 krajach na 5 kontynentach organizujemy Otwarte Dialogi – wyjątkowe dyskusje, podczas których spotykają się między innymi decydenci, politycy, naukowcy, organizacje pozarządowe, biznes czy młodzież. Spotykają się, aby nie tylko rozmawiać i wymieniać poglądy, ale również tworzyć rekomendacje konkretnych działań i rozwiązań, które zostaną przekazane rządzącym w poszczególnych krajach, a także zaprezentowane przez przedstawicieli naszego projektu podczas COP26 – tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ.

Kryzys klimatyczny jest problemem, który dotyka nas wszystkich, ponad podziałami. Stworzyliśmy tę inicjatywę po to, aby nareszcie wszystkie społeczności i środowiska – również te zazwyczaj marginalizowane – otrzymały możliwość udziału w podejmowaniu decyzji w sprawie działań na rzecz klimatu i środowiska. 

Nadszedł czas, abyśmy jako ludzkość przestali walczyć ze sobą nawzajem, a zaczęli wspólnie walczyć z zapowiadaną od dawna przez naukowców nadchodzącą katastrofą klimatyczną. Aby tak się stało, konieczny jest Otwarty Dialog – taki, w którym liczy się każdy głos!

Czym Open Dialogues on Climate Change wyróżnia się tle innych konferencji, spotkań i dyskusji o klimacie? 

Open Dialogues on Climate Change przede wszystkim nie jest dyskusją dla samej dyskusji. My skupiamy się na działaniu: najważniejszym celem projektu jest stworzenie rekomendacji. Dzięki obecności na wydarzeniu decydentów i patronatowi takich instytucji jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska czy Prezydent Warszawy, mamy możliwość natychmiastowego dotarcia do osób decyzyjnych. 

Do Otwartego Dialogu zapraszamy wszystkie strony dyskusji, również te, z których stanowiskiem osobiście się nie zgadzamy. Nie udajemy, że wszyscy się ze sobą zgadzamy i nie unikamy trudnych opinii. Wierzymy, że każdy człowiek, każda grupa i każda instytucja może na swój sposób przyczynić się do poprawy sytuacji związanej z kryzysem klimatycznym. Aby jednak było to możliwe, musimy dawać jak najwięcej przestrzeni różnym grupom, także tym wykluczonym z debaty publicznej, do podzielenia się swoją perspektywą – taką okazję daje nasze wydarzenie.

1

Jak można wziąć udział w spotkaniu?

W Otwartym Dialogu może wziąć udział każdy! Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie naszego wydarzenia, wybrać sesję tematyczną i reprezentowaną stronę dialogu. Ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią COVID-19, liczba osób mogących przebywać równocześnie na naszym wydarzeniu w formie stacjonarnej została ograniczona do 20. 

Jednak dla każdej osoby bez możliwości dołączenia do nas w Warszawie, wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – część uczestników i obserwatorów będzie brać w nim udział zdalnie poprzez platformę Zoom. Kilka kliknięć dzieli od niezapomnianego wydarzenia!

3

To już druga edycja. Opowiedz parę słów o poprzedniej.

Pierwsze wydarzenie Open Dialogues on Climate Change Poland odbyło się wirtualnie 29 maja 2021 i dotyczyło sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Śląska. Wzięło w nim udział ponad 20 osób reprezentujących różne strony dialogu podczas dwóch paneli tematycznych – ekologicznego i społeczno-ekonomicznego. 

Rezultaty dyskusji zostały spisane w formie listy najważniejszych wyzwań dotyczących sprawiedliwej transformacji oraz sposobów, w jakie możemy sobie wspólnie z nimi poradzić. Ta lista stanie się dla nas punktem wyjścia podczas ogólnopolskiego Dialogu w Warszawie i z pewnością pomoże stworzyć bardziej szczegółową i reprezentatywną listę rekomendacji dla rządzących.

Kto zaangażował się w tegoroczną edycję Open Dialogues on Climate Change? 

Swój udział w warszawskim Otwartym Dialogu potwierdzili już m.in. przedstawiciele takich instytucji jak:

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
  • Ruch Polska 2050,
  • Koalicja Klimatyczna,
  • WWF Polska,
  • Collegium Civitas,
  • Główny Instytut Górnictwa,
  • UNEP GRID Warszawa
  • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Partnerami wydarzenia są m.in. United Nations Association Poland, Carbon Footprint Foundation, Świat OZE i Młodzieżowa Rada Klimatyczna. Mamy nadzieję, że będzie do nas dołączać coraz więcej osób i organizacji, realizując wspólnie z nami cele i założenia prawdziwego otwartego dialogu.

Co dla Ciebie osobiście jest najbardziej inspirujące w tworzeniu Open Dialogues on Climate Change? 

Przede wszystkim niesamowici ludzie. Zarówno zespół międzynarodowy – osoby z całego świata dzielące się perspektywami o klimacie i ekologii – jak i osoby pracujące dla polskiej części ODCC, to inspirujący młodzi działacze i działaczki poświęcające noce i dnie dla wprowadzania prawdziwych zmian na podstawie rezultatów naszych działań. 

Jest to niesamowita okazja do poznania nowych osób dzielących wspólną wizję i mających motywację, by wspólnie pracować dla jej osiągnięcia. Niezwykle inspirujące jest dla mnie to, że już teraz widzę prawdziwe rezultaty naszych działań w Polsce i na świecie oraz spotykam ludzi, których życie choć trochę się zmieniło dzięki nim. Nie mogę się doczekać tego, co jeszcze razem zrobimy! 

Czym chciałabyś się podzielić z naszymi czytelnikami, aby zachęcić ich do udziału lub obserwowania projektu?

Nasz projekt rozwija się bardzo dynamicznie – z małej inicjatywy, rozwinęliśmy struktury na 5 kontynentach i nie zatrzymujemy się! Myślę, że przed nami jeszcze mnóstwo niesamowitych wydarzeń i projektów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. 

Każdy, kto do nas dołączy, ma szansę uczestniczyć w budowaniu czegoś wielkiego i tworzeniu realnej zmiany na lepsze! Nasze prężnie działające media społecznościowe pozwalają śledzić aktywności naszego projektu, by nie ominąć żadnej inicjatywy, więc zapraszamy do ich obserwowania.

Jesteś przedstawicielką młodego pokolenia. Myślisz, że w młodych siła?

Myślę, że młodzi mają w sobie niezwykłą energię i potrzebę zmiany, która inspiruje do podejmowania odważnych i ambitnych działań, które dla starszych pokoleń mogą być nie do pomyślenia.

Nasze pokolenie nauczyło się czerpać wiedzę z ich doświadczeń, ale mamy też niepowtarzalną moc sprawczą, która pcha nas do aktywnego podejmowania ważnych dla nas idei. Siła jest więc i w młodych, i w tych nieco starszych. Aby skutecznie poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, musimy te siły połączyć i działać wszyscy razem – dokładnie tak jak podczas Otwartego Dialogu!

Więcej informacji o Open Dialogues on Climate Change: klik

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.