Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi 

Pasikoniki mogą pomóc w wyżywieniu ludzi 

Specjaliści z kameruńskiego Uniwersytetu w Dschang zbadali możliwość wytwarzania pokarmu z… pasikoników. Czy to recepta na rosnący problem dostępu do żywności? 

Reklama

Pierwsze eksperymenty 

Naukowcy stworzyli karmę z jednego z gatunków pasikonika – Ruspolia nitidula. Pokarm został podany szczurom, a następnie przez 12 tygodni analizowano jego oddziaływania na zwierzęcy organizm. Zwracano uwagę na sierść, sen, libido i stan zdrowia gryzoni. 

Jak się okazało, szczury, które spożywały karmę z pasikoników, były w znacznie lepszym stanie niż te, które żywiły się rybami oraz paszą z mniejszą ilością białka. Poprawiła się jakość ich zdrowia, snu, a nawet wygląd sierści. Zwiększyło się również libido zwierząt, co wpłynęło pozytywnie na zdolności reprodukcyjne. 

– Nasze odkrycia pokazują znaczący potencjał jadalnych owadów, takich jak Ruspolia nitidula, w roli alternatywnego źródła białka. Mączka z pasikonika nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe, ale także przynosi znaczne korzyści zdrowotne – podkreślił dr Ngnaniyyi Abdoul, autor projektu. 

Mąka z pasikonika

Kolejnym projektem badaczy ma być stworzenie mąki z pasikoników. Ze względu na dużą zawartość białka mogłaby odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemu niedożywienia, szczególnie w miejscach o utrudnionym dostępie do zasobów. 

Unia Europejska stopniowo poszerza listę owadów, których spożycie jest dozwolone, klasyfikując ją jako “nową żywność”. Oznacza to, że wprowadzenie owadów do obrotu na unijnym rynku oceniono jako bezpieczne, ponieważ każda żywność wprowadzana do masowego obiegu przechodzi rygorystyczną ocenę dotyczącą potencjalnej toksyczności i ryzyka wywołania alergii. 

Owady to pożywienie przyszłości? 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa opracowała raport, w którym nie tylko stwierdza, że owady mogą pomóc w zwalczaniu problemu niedożywienia, ale też zwraca uwagę na pozytywny wpływ tego rozwiązania dla środowiska. Największą przeszkodą w stosowaniu owadów w przemyśle spożywczym może być uprzedzenie potencjalnych konsumentów.

Pamiętajmy jednak o tym, że to, co w świecie “Zachodu” budzi opór, jest od dawna normą na Bliskim Wschodzie lub w Afryce. W RPA niektóre gatunki gąsienic są uznawane za przysmak, a Wietnamczycy regularnie stosują w swojej diecie świerszcze. W Meksyku na talerzach znajdują się koniki polne, a w Tajlandii – karbowane larwy.  

Za szerszym zastosowaniem robaków w przemyśle spożywczym przemawia ich dostępność. Są łatwe w hodowli i występują na całym świecie, niezależnie od warunków klimatycznych. Co więcej, nie wytwarzają niemal wcale zbędnych produktów przemiany materii, w przeciwieństwie do bydła i trzody chlewnej, co minimalizuje potencjalne problemy z utylizacją i recyklingiem. 

Zobacz też: Piłeczki tenisowe z Wimbledonu posłużą za domki dla myszy 

Źródło: pap.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.