Spółka Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Odnawialna, stara się promować tematykę OZE wieloma kanałami. Niedawno uruchomiono program dedykowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kolejny krok to specjalne laboratorium, w którym edukatorzy przekazywać będą wiedzę na temat fotowoltaiki.
W laboratorium PGE będzie można dowiedzieć się, jakie korzyści daje nam OZE i jak funkcjonuje ten sektor. Laboratorium zlokalizowane zostanie w Siedlcach, a wszyscy mieszkańcy tego miasta – i nie tylko – zaproszeni są na dni otwarte obiektu.
Laboratorium fotowoltaiczne znajduje się na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach. Składa się z 24 specjalnych stołów zbudowanych z polikrystalicznych modułów PV. Podzielone są one na osiem różnych grup i różnią się właściwościami technologicznymi.
W laboratorium, oprócz działalności edukacyjnej, prowadzone będą także badania dotyczące np. wpływu kąta nachylenia na działanie ogniw, działania zestawów bateryjnych, mikroinwerterów czy też optymizerów w systemie PV.
„Projekt PGE Energia Odnawialna wpisuje się w strategię firmy, która planuje budowę farm fotowoltaicznych w Polsce”, komentuje prezes spółki, Arkadiusz Sekściński. „Podczas dnia otwartego chcemy pokazać, że energetyka słoneczna jest przyjaznym środowisku źródłem energii, dostępnym dla każdego, a nie tylko dla dużych koncernów energetycznych”.
Nie jest to pierwszy program kształcenia w Siedlcach. W zeszłym roku uruchomiono podobny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Im. Stanisława Staszica: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Szkoła została wyposażona przez PGE w pracownię OZE oraz profesjonalny sprzęt edukacyjny.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.