PGE Energia Odnawialna uruchamia nowe laboratorium edukacyjne

Spółka Polskiej Grupy Energetycznej, PGE Energia Odnawialna, stara się promować tematykę OZE wieloma kanałami. Niedawno uruchomiono program dedykowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kolejny krok to specjalne laboratorium, w którym edukatorzy przekazywać będą wiedzę na temat fotowoltaiki.

W laboratorium PGE będzie można dowiedzieć się, jakie korzyści daje nam OZE i jak funkcjonuje ten sektor. Laboratorium zlokalizowane zostanie w Siedlcach, a wszyscy mieszkańcy tego miasta – i nie tylko – zaproszeni są na dni otwarte obiektu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Laboratorium fotowoltaiczne znajduje się na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach. Składa się z 24 specjalnych stołów zbudowanych z polikrystalicznych modułów PV. Podzielone są one na osiem różnych grup i różnią się właściwościami technologicznymi.

W laboratorium, oprócz działalności edukacyjnej, prowadzone będą także badania dotyczące np. wpływu kąta nachylenia na działanie ogniw, działania zestawów bateryjnych, mikroinwerterów czy też optymizerów w systemie PV.

Projekt PGE Energia Odnawialna wpisuje się w strategię firmy, która planuje budowę farm fotowoltaicznych w Polsce”, komentuje prezes spółki, Arkadiusz Sekściński. „Podczas dnia otwartego chcemy pokazać, że energetyka słoneczna jest przyjaznym środowisku źródłem energii, dostępnym dla każdego, a nie tylko dla dużych koncernów energetycznych”.

Nie jest to pierwszy program kształcenia w Siedlcach. W zeszłym roku uruchomiono podobny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Im. Stanisława Staszica: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Szkoła została wyposażona przez PGE w pracownię OZE oraz profesjonalny sprzęt edukacyjny.