Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska elektrownia atomowa. Mamy przełom, MKiŚ wydało decyzję zasadniczą

Polska elektrownia atomowa. Mamy przełom, MKiŚ wydało decyzję zasadniczą

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą w sprawie polskiej elektrowni atomowej. Co to oznacza i dlaczego można może stanowić przełom w tej sprawie?

Reklama

Decyzja zasadnicza w sprawie polskiej elektrowni atomowej

We wtorek 11 lipca 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą w sprawie polskiej elektrowni atomowej. Jakie ma znaczenie? Decyzja, która jest odpowiedzią na złożony w kwietniu br. wniosek przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), potwierdza, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką.

Dlaczego dokument wydany przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę jest tak ważny? Uprawnia bowiem PEJ do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych mi.in. lokalizacyjnej oraz późniejszego pozwolenia na budowę. 

– Dziś wydaliśmy decyzję zasadniczą dla PEJ, która przybliża do budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej czytamy na Twitterze Anny Moskwy.

Ministerstwo Klimatu I Środowiska przekonuje na swojej stronie internetowej, że jest to krok prowadzący do pozytywnych zmian w polskim miksie energetycznym i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Czy aby na pewno?

Czy Polska potrzebuje atomu?

Polskę jak inne kraje Unii Europejskiej czeka nieunikniona transformacja energetyczna. Czy atom jest nam zatem potrzebny?

– Atom jest nam konieczny. Pokłady węgla są na wyczerpaniu, znajdują się głęboko, z każdym rokiem górnicy muszą schodzić głębiej pod ziemię, a to wiąże się ze wzrostem zagrożenia, ciężkimi warunkami pracy i kosztami – podkreśla prof. NCBJ dr inż. Andrzej Strupczewski. 

– OZE nie wystarczą, bo słońce przerywa produkcję energii fotowoltaicznej 365 razy w roku, a wiatr wieje kiedy chce – nie wtedy gdy go potrzeba. Przerwy w pracy wiatraków sięgają od kilku godzin do kilku dni, są niezależne od naszych potrzeb, nawet w farmach wiatrowych na Bałtyku, gdzie zdarzają się przerwy w produkcji dochodzące do tygodnia – dodaje

Polska elektrownia atomowa – co wiemy?

Złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe wniosek zawierał opis charakterystyki inwestycji, jej maksymalną łączną moc zainstalowaną, planowany czas eksploatacji oraz technologię w jakiej ma zostać wybudowana. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dokumentacja ta wpisuje się we wcześniejsze założenia.

Mowa tu o m.in. uchwałę Rady Ministrów z 2 listopada 2022 roku, w której wskazano potrzebę budowy elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. 

Co Polacy myślą o budowie elektrowni atomowej?

W listopadzie 2022 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło sondaż, który miał sprawdzić stosunek Polaków do budowy elektrowni atomowej w naszym kraju. Co z niego wynika?

86% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie ponad 70% badanych zgodziłoby się, aby taka inwestycja powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. 

Źródło: gov.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.