Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska firma współpracuje z rządem Mauretanii. Cel? Zielony wodór

Polska firma współpracuje z rządem Mauretanii. Cel? Zielony wodór

Polska firma współpracuje z rządem Mauretanii. Cel? Zielony wodór

Polska firma Hynfra PSA oraz mauretańska Mauritania Green Ammonia Sarl wraz z rządem Mauretanii inicjują wielkoskalowy projekt budowy instalacji zielonego wodoru i amoniaku.

Reklama

Ministerstwo Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii podpisało 4 marca memorandum of understanding (MoU) z polsko-mauretańskim konsorcjum, w którego skład wchodzą firma Hynfra oraz Mauritania Green Ammonia (MGA). Rozpoczęta współpraca ma na celu uruchomienie instalacji do produkcji zielonego wodoru i amoniaku. Inicjatywa ta wpisuje się w ambitne plany kraju, który dąży do osiągnięcia pozycji lidera w produkcji i eksporcie zielonego wodoru oraz jego pochodnych do roku 2030.

Wykonawcy przedsięwzięcia skupią się na wykorzystaniu bogatych zasobów naturalnych Mauretanii, w tym potencjału energii słonecznej i wiatrowej, do produkcji wodoru i amoniaku w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Projekt przewiduje cele nie tylko produkcyjne, ale także stworzenie podstaw dla rozwoju lokalnej gospodarki, zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz wzmocnienie pozycji Mauretanii jako lidera w dziedzinie technologii zielonej energii.

– Planowany projekt sprawi, że Mauretania stanie się jednym z pierwszych krajów afrykańskich, produkujących i wykorzystujących zielony wodór. Przyczyni się to do rozwoju krajowego przemysłu czystych związków chemicznych, takich jak e-paliwa lub zielone nawozy. Instalacja ma szansę zaspokoić krajowe i subregionalne zapotrzebowanie na produkty, które do tej pory były importowane, drogie i posiadały wysoki ślad węglowy – mówi Nani Ould Chrougha, minister Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii.

Przedsięwzięcie przewiduje budowę instalacji o łącznej mocy elektrolizerów od 120 do 200 MW oraz odnawialnych źródeł energii o mocy do 500 MW, co umożliwi produkcję około 100 000 ton zielonego amoniaku rocznie.

W kontekście zawartego porozumienia, Hynfra oraz Mauritania Green Ammonia zawarły konsorcjum, mające na celu wspólną realizację projektu.

– Jestem tak samo dumny, jak i zaszczycony z faktu podpisania dzisiejszego MoU. Ten projekt daje nam ogromne wyróżnienie na dekarbonizacyjnej mapie świata. Staje się jednym z kluczowych elementów strategii energetycznej Mauretanii. Dzięki doświadczeniu firmy Hynfra i MGA, w połączeniu z idealnymi warunkami klimatycznymi Mauretanii, mamy szansę rozwoju realizacji zielonego projektu energetycznego na bardzo szeroką skalę – mówi Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz współzałożyciel Mauritania Green Ammonia.

Na mocy niniejszego porozumienia Ministerstwo Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii przyznało konsorcjum prawo pierwszeństwa dostępu do konkretnego obszaru badań, na który składa się 10 kilometrów kwadratowych ziemi położonej w południowej strefie elektrowni wiatrowej Somelec. Całkowity koszt rozwoju i budowy instalacji szacuje się na około 1,5 miliarda dolarów amerykańskich.

Źródło: informacja prasowa – Hynfra

Fot. Hynfra

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.