Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaną trzy nowe polskie wyspy. Można głosować na ich nazwy

Mierzeja Wiślana

Powstaną trzy nowe polskie wyspy. Można głosować na ich nazwy

W wyniku przekopu Mierzei Wiślanej na Zalewie Szczecińskim oraz Wiślanym powstaną trzy nowe wyspy. O ich nazwach będzie mogło zdecydować społeczeństwo. Głosowanie na stronie Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej potrwa do 20 września. 

Reklama

Szansa dla polskiej turystyki?

Budowa Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wzbudza nie tylko kontrowersje, lecz także duże zainteresowanie turystów. Aby przyjezdni mogli w bezpieczny sposób oglądać postępy w budowie, w okolicach pobliskiej wsi Skowronki urządzono nawet punkt widokowy. Jak donosi trójmiejska Gazeta Wyborcza chętnych na tę atrakcję nie brakuje. 

Liczbę zainteresowanych obserwatorów zwiększa również wiadomość od samego Ministra Gospodarki Wodnej Marka Gróbarczyka, który przypomniał o dwóch złożach bursztynu występujących na tym terenie. Jedno nadaje się na pozyskiwanie surowca, a z drugiego skorzysta każdy zwiedzający, który będzie chciał bursztynową pamiątkę znad morza.

Ministerstwo korzysta z każdej okazji do zainteresowania turystów przyszłym portem. I dlatego właśnie na stronie gov.pl pojawiło się internetowe głosowanie. Dzięki niemu możemy uczestniczyć w wyborze nazw wysp, które powstaną w wyniku przekopu.

Kontrowersyjna inwestycja

Mierzeja Wiślana jest piaszczystym wałem na brzegu Zatoki Gdańskiej. Jej przekop ma na celu połączenie Zatoki z Zalewem Wiślanym i ma zostać zrealizowany do 2022 roku. Inwestycja wzbudza jednak dużo kontrowersji przede wszystkim wśród ekologów, ale również…ekonomistów.

Urząd Morski alarmuje, że kanał żeglugowy wpłynie negatywnie na równowagę przyrodniczą i warunki bytowania organizmów wodnych. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Z kolei eksperci w dziedzinie finansów obawiają się, że  inwestycja, która kosztuje Skarb Państwa ponad 880 mln złotych może się nie zwrócić. Jej celem jest uczynienie z Elbląga wielkiego portu handlowego. Szumne zapewnienia mogą się jednak zakończyć porażką. Wskazuje się na to, że Zalew Wiślany jest za płytki, aby duże jednostki morskie do niego wpływały, więc będą wybierać inne, większe porty. 

Rosyjska propaganda w mediach

Przekop Mierzei Wiślanej spotyka się z protestem również władz rosyjskich.

Jak pisze Stanisław Żaryn, Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych na stronie gov.pl:

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od początku budzi opór Federacji Rosyjskiej. Wraz z postępem prac rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej  inwestycji.

Rosyjskie media często komentują sprawę. Posunęły się nawet do umieszczenia w prasie wypowiedzi polskiego ekonomisty Antona Mocha, który… tak naprawdę nie istnieje.

Link do głosowania z opisem wszystkich nazw znajdziecie poniżej:

https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/zaglosuj-na-nazwe-nowych-wysp

Źródło: Przekopmierzei.pl, Gazeta.pl, fot.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.