Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rzeczpospolita: potencjał rynku mikroinstalacji OZE jest bardzo duży

Rzeczpospolita: potencjał rynku mikroinstalacji OZE jest bardzo duży

Rzeczpospolita przypomina, że niedawno do ofert grupy PGE i Tauron trafiły mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dziś okazuje się, że jest duże grono zainteresowanych. Podobne kroki planuje także Enea. Z kolei francuski EDF i niemiecki RWE celują na razie w klientów biznesowych.

Reklama

Jak podaje Rzeczpospolita, Tauron w dwa miesiące od wprowadzenia oferty zebrał już 200 zgłoszeń i może pochwalić się pierwszą zamontowaną mikroinstalacją. Kolejne mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Szczegółów na temat zainteresowania swoją ofertą dla prosumentów nie ujawnia PGE, ale rzecznik spółki Maciej Szczepaniuk podkreśla, że propozycja ta cieszy na tyle dużym zainteresowaniem, że Grupa przygotowuje kolejne rozwiązania dla prosumentów. Oba koncerny mają dużą bazę klientów, do których mogą w łatwy sposób dotrzeć ze swoją ofertą. Sprzedają energię elektryczną do ponad 10 mln klientów.

Skokowy wzrost zainteresowania prosumenckimi instalacjami PV przewiduje wiceprezes BOŚ Paweł Lemańczyk. W jego ocenie przyczynią się do tego taryfy gwarantowane oraz wsparcie ze strony NFOŚiGW. Dobrej myśli jest także Artur Stawiarski, dyrektor w RWE Polska, według niego biorąc pod uwagę obecne brzmienie ustawy o OZE oraz to, że nie wprowadzono zmian dotyczących zachęt dla prosumentów w postaci taryf gwarantowanych, można spodziewać się dużego zainteresowania mikroinstalacjami PV.

Ponadto dziennik podkreśla, że rozwojowi prosumenckich instalacji PV może też pomóc sierpniowy kryzys energetyczny w naszym kraju. W raporcie podsumowującym to wydarzenia ma się znaleźć między innymi sugestia, aby wsparcie w postaci taryf gwarantowanych objęło instalacje o mocy 1–1,5 tys. MW, a nie 800 MW.

Jak twierdzi prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski, rozwój instalacji PV wpłynie na dywersyfikację źródeł wytwarzania, która jest korzystna w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, takich jak w sierpniu. Mowa oczywiście nie tylko o instalacjach prosumenckich, ale również o większe elektrownie słoneczne startujące w aukcjach. Jego zdaniem dzisiejsze oferty firm energetycznych proponujących panele są nieopłacalne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.