Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Struktura polskiego rynku fotowoltaicznego

Struktura polskiego rynku fotowoltaicznego

Polski rynek systemów fotowoltaicznych jest jeszcze dość młody i cały czas się rozwija. Do światowych wyników jeszcze nam daleko, choć nadzieje budzi zjawisko szybkiego tempa wspomnianego rozwoju. Dodatkowo korzystne są programy wsparcia oraz wejście w życie długo oczekiwanej Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.

Reklama

Jak wynika z analizy danych zamieszczonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Urząd Regulacji Energetyki, szacowany przyrost zainstalowanej mocy w polskich systemach fotowoltaicznych w zeszłym roku był 2,5-krotnie wyższy w porównaniu do roku 2013. Zgodnie z przewidywaniami wartości te będą rosnąć, głównie z uwagi na zmiany jakie zaszły w kwestii prawnej i uregulowania wsparcia dla instalacji OZE od 1 stycznia przyszłego roku. IEO przewiduje dynamiczny rozwój dużych systemów PV do 2017 roku. Dostępne raporty prognozują ponadto, że na przełomie lat 2018 i 2019 koszty produkcji energii z nowych instalacji PV będą niższe niż koszty energii pochodzącej z krajowego systemu energetycznego

Dane na 30 czerwca 2015 roku informują, że do tego czasu w Polsce zainstalowano 39,1 MW mocy fotowoltaicznej, podczas gdy zaledwie 5 lat wcześniej wartość ta wynosiła zaledwie 1,1, MW. Przez okres sześciu miesięcy w tym roku przyłączono aż 12,7 MW instalacji on-grid (przyłączonych do sieci), co stanowi 32 proc. ogólnej liczby elektrowni PV oraz 57 proc. instalacji typu on-grid. Blisko połowa paneli budujących nowe instalacji pochodziła z rynku niemieckiego, natomiast drastycznie spadł procent komponentów azjatyckich. Aż 40 proc. sprzedanych w 2014 roku urządzeń stanowiły rodzime prdukty.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Urząd Regulacji Energetyki, w drugiej połowie zeszłego roku odnotowano 600 nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci. Ich łączna moc wyniosła ponad 2,7 MW. Warto podkreślić, że we wspomnianym okresie nie było jeszcze zatwierdzonych regulacji prawnych w postaci Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, a mimo to nastąpił tak znaczny przyrost mocy, zwłaszcza w postaci mikroelektrowni prosumenckich.

Podawana średnia moc instalacji w skali mikro wyniosła na dany czas 4,9 kWp. Blisko 86 proc. wszystkich przedsięwzięć PV stanowiły na dzień 30 czerwca 2015 roku instalacje podłączone do sieci (on-grid), ich całkowita ilość wyniosła 1553, a łączna moc to  około 34018 kW. Pozostałe instalacje to mikroelektrownie typu off-grid (bez połączenia z siecią). Ich ilość wyniosła 257, a całkowita moc 5238 kW.

Opracowane przez specjalistów dane dotyczą również sfery usługowej. Na dzień 30 czerwca 2015 roku w naszym kraju prosperowało 261 przedsiębiorstw, które w zdecydowanej większości w swojej ofercie posiadają pełen zakres usług w obszarze inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo na rynku polskim dostępnych było wówczas 14 producentów paneli PV. Zdecydowaną popularnością cieszą się panele krystaliczne, jako tańsze i bardziej sprawne rozwiązanie w porównaniu z modułami w technologii cienkowarstwowej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.