Europa sadzi coraz więcej drzew

Najnowsze pomiary wykazują, że od 1990 roku zalesiona powierzchnia Europy powiększyła się o ponad 90 tys. kilometrów kwadratowych. Pokrytych lasami jest 20% powierzchni naszego kontynentu, w tym około 40% Unii Europejskiej. Najwięcej drzew rośnie na terenie Szwecji, Finlandii, Hiszpanii i Francji.

Mieszkańcy Hanhikivi w Finlandii powiedzieli ‘tak’ dla budowy elektrowni jądrowej

72,7% mieszkańców gminy Pyhäjoki wyraziło swoje poparcie na budowę elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2019 roku, a oddanie pierwszego bloku nastąpi już w 2024 roku. Aktualnie Finlandia posiada dwie elektrownie jądrowe. produkujące ok. 33% energii elektrycznej kraju. Jedna z elektrowni jądrowych to elektrownia w Loviisa. Posiada dwa reaktory wodno-ciśnieniowe, jeden z reaktorów został zakupiony od Polski – miał on być przeznaczony do elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Wiatraki kontra radary na wojnie w Finlandii

Czy między sektorem zbrojeniowym a energetycznym może wystąpić konflikt interesów? Okazuje się, że tak. Fińskie medium yle.fi informuje o niecodziennym, ale poważnym problemie związanym z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Około 200 projektów farm wiatrowych w południowo-wschodniej części Finlandii zostało zamrożonych z powodu podejrzewanego wpływu instalacji wiatrakowych na działanie wojskowych radarów.

Finlandia porzuci węgiel do 2029 roku

Początkowo ograniczenie to miało zostać wprowadzone w 2030 roku, jednakże Minister Środowiska w Finlandii, Kimmo Tiilikainen, ogłosił we wtorek 10 kwietnia decyzję o przyspieszeniu prac na porzuceniem węgla w sektorze energetycznym. Biorąc pod uwagę, jak wielkim entuzjastą energii pozyskiwanej z OZE jest Kimmo Tiilikainen, można się było tego spodziewać. Już początkiem roku minister stwierdził, że przy zwiększeniu wysiłków zakaz wykorzystywania węgla byłby możliwy już w 2025 roku.