Wiatraki kontra radary na wojnie w Finlandii

Czy między sektorem zbrojeniowym a energetycznym może wystąpić konflikt interesów? Okazuje się, że tak. Fińskie medium yle.fi informuje o niecodziennym, ale poważnym problemie związanym z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Około 200 projektów farm wiatrowych w południowo-wschodniej części Finlandii zostało zamrożonych z powodu podejrzewanego wpływu instalacji wiatrakowych na działanie wojskowych radarów.

Finlandia porzuci węgiel do 2029 roku

Początkowo ograniczenie to miało zostać wprowadzone w 2030 roku, jednakże Minister Środowiska w Finlandii, Kimmo Tiilikainen, ogłosił we wtorek 10 kwietnia decyzję o przyspieszeniu prac na porzuceniem węgla w sektorze energetycznym. Biorąc pod uwagę, jak wielkim entuzjastą energii pozyskiwanej z OZE jest Kimmo Tiilikainen, można się było tego spodziewać. Już początkiem roku minister stwierdził, że przy zwiększeniu wysiłków zakaz wykorzystywania węgla byłby możliwy już w 2025 roku.

Finowie i Niemcy uzyskali pierwsze paliwo płynne z energii słonecznej i CO2

Niemieccy naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology wraz z fińskimi badaczami z VTT Technical Research Centre of Finland i LUT (Lappeenranta University of Technology) opracowali stację do produkcji paliwa syntetycznego z energii słonecznej i dwutlenku węgla (CO2). W ramach projektu Soletair badacze wyprodukowali aż 200 litrów paliwa, które może być użyte w produkcji benzyny, oleju napędowego czy nafty z wodoru i dwutlenku węgla.

Finlandia wcześniej porzuci elektrownie węglowe?

Początkowo Finlandia zadeklarowała, że elektrownie węglowe na jej terytorium przestaną działać do 2030 roku. Obecnie, rozważana jest zmiana tego stanowiska, tak by wyłączyć je do 2025 roku. Przyśpieszenie planu o pięć lat miałoby na celu jak najszybszą redukcję emisji CO2. By pokryć niezmienne zapotrzebowanie na energię, Finlandia planuje podjąć inwestycje, które pozwoliłyby na zastąpienie węgla gazem. Prócz tego wciąż planowane są zielone projekty, takie jak: elektrownie wodne czy spalarnie biomasy.