Codzienny raport smogowy – 03.11.

Dziś umiarkowanie, w większości miast powietrze nie zagraża zdrowiu. Kiepsko jest za to na Śląsku – Sosnowiec, Mysłowice, Brzeszcze czy Pszczyna oddychają dziś bardzo złym powietrzem. Osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz lub założyć maseczki. Pamiętajcie pyły zawieszone, zwłaszcza te o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów przedostają się z tlenem do oskrzeli i dalej do krwiobiegu powodując uszkodzenia nie tylko układu oddechowego, ale i krążenia.

Codzienny raport smogowy 02.11. – Zaduszki

Zdecydowana poprawa! Nie jest idealnie, a w Krakowie i okolicach nadal źle, ale pamiętajmy, że wczoraj mapa była fioletowa. Dziś znajdziemy się pod wpływem wieloośrodkowego niżu o imieniu “ZED”, który w wielu miejscach przyniesie deszcz i wiatr w porywach sięgający 80 km/h. Szykuje się też ocieplenie, przez kolejnych kilka dni możemy zapomnieć o nocnych przymrozkach. Jak myślicie, czy te prognozy przyczynią się do lepszego powietrza?

Codzienny raport smogowy – 19.10

W sobotni poranek podwyższone stężenie pyłów zawieszonych w Warszawie, Krakowie i okolicach. Wczorajszy wieczór był kiepski – na mapie nie brakowało czerwonych i fioletowych punktów, które oznaczają, że jakość powietrza jest bardzo zła. Ciepłe wieczory cieszą, ale niestety nie sprzyjają spacerom. Czy pozostaje nam cieszyć się ładną, jesienną pogodą w domu przed telewizorem? Na to wygląda.

Codzienny raport smogowy – 18.10.

Powietrze nie jest dziś najlepsze. W wielu miastach stężenie pyłów zawieszonych jest podwyższone, najgorzej na Śląsku. Według prognoz w ciągu dnia poziom zanieczyszczenia opadanie. Monitorujcie sytuację i w razie potrzeby miejcie pod ręką maseczkę, bo ze smogiem nie ma żartów. Z danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska wynika, że prawie pół mln. Europejczyków umarło przez smog, a co 10 osobą był Polak.

Codzienny raport smogowy – 10.10.

Poranek wita świeżym powietrzem, cała Polska dziś na zielono, ale czy było tak przez całą noc? Mrozy zelżały, ale nadal jest chłodno, wczoraj wieczorem w wielu domach dorzucono do pieca i widać to na mapie. O godzinie 20:00 w wielu miejscowościach – mniejszych i większych – stężenie pyłów zawieszonych było bardzo wysokie i przekraczało dopuszczalne normy nawet o kilkaset procent. Dopiero około 1-2:00 w nocy, powietrze zaczęło się poprawiać, a nad ranem było już czysto.

Codzienny raport smogowy – 08.10.

Kolejny poranek z nie najlepszym powietrzem, najgorzej w okolicach Krakowa i na Śląsku. Z zanieczyszczonym powietrzem borykają się Częstochowa, Tychy, Sosnowiec… Pogoda szaleje, po kilku mroźnych dniach przyjdzie ocieplenie. W…

Codzienny raport smogowy – 05.10.

W sobotni poranek podwyższone stężenie pyłów zawieszonych w Warszawie, Krakowie i okolicach. Zaskoczeniem może być Górny Śląsk gdzie jest naprawdę czysto! A co do Krakowa to na portalu https://powietrze.malopolska.pl gdzie obecnie jakość powietrza określona jest jako dobra, istnieje zakładka – Ekointerwencja. Tam w prosty sposób, przy pomocy formularza można zgłosić przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej, sprzedaży węgla złej jakości. Korzystaliście już?

Codzienny raport smogowy – 22.09.

Sezon grzewczy się zaczął i widać to na mapie. Wystarczyło kilka chłodniejszych dni i powietrze, w wielu miejscach w Polsce, zaczęło się z dnia na dzień pogarszać. Najprawdopodobniej od października zaczną obowiązywać obniżone poziomy informowania i alarmowania o smogu – alarmy będą ogłaszane, gdy pył PM10 osiągnie poziom 150 μg/m3, a nie jak jest obecnie – 300, a informacje o smogu będą przekazywane społeczeństwu, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 μg/m3 (obecnie 200 μg/m3).

Codzienny raport smogowy – 15.09.

Kolejny dzień z dobrym powietrzem, no może poza kilkoma wyjątkami. W Nieporęcie i w Markach, przy drodze S8 podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. Weekend to czas pikników rodzinnych, coraz częściej mają one tematykę ekologiczną. W Lipnie odbył się piknik ekologiczny „Jestem EKO”, pod hasłem „Trenuję, zdrowo jem i zdrowo oddycham”. Głównym zadaniem imprezy było promowanie programu „Czyste powietrze”, gdzie mieszkańcy mogli dowiedzieć się m.in. o zasadach dofinansowania. Czy w Waszych miejscowościach mają miejsce podobne akcje?

Codzienny raport smogowy – 14.09.

Weekend rozpoczynamy z bardzo dobrej jakości powietrzem, dziś nie ma powodu do obaw o swoje zdrowie. Sejm uchwalił kolejne ustawy wspomagające walkę ze smogiem. Przewidują one m.in. wysokie kary za handel piecami nie spełniającymi wymogów ekologicznych. Od teraz laboratoryjnie sprawdzana będzie zgodność urządzeń z wymaganiami środowiskowymi, dokumentacja, świadectwa i certyfikaty. Żaden “kopciuch” się nie uchowa.