Codzienny raport smogowy – 22.07.

Powietrze dobrej jakości, a jak z pogodą? Meteorolodzy w najbliższych dniach przewidują powrót upałów, znad Afryki znów naciągają gorące masy powietrza. Jest szansa dla zielonej energii. W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE, która m.in. rozszerza definicję prosumenta o małych i średnich przedsiębiorców, a także przewiduje kolejne aukcje OZE w tym roku. Ministerstwo Energii liczy, że dzięki zmianom uda się zrealizować 15% cel OZE na 2020 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Codzienny raport smogowy – 21.07.

Powietrze lekko się pogorszyło szczególnie w Warszawie, Krakowie czy Łodzi, ale nie jest jeszcze źle. Jest kolejny pomysł jak walczyć ze smogiem – uszczelnić szarą strefę obrotu zużytymi olejami. Okazuje się, że w Polsce oleje odpadowe zamiast do utylizacji trafiają do starych kotłów…a później do naszych płuc. W trakcie spalania wydzielają się rakotwórcze substancje jak benzopireny, dioksyny, furany czy metale ciężkie. Teraz dwa ministerstwa przygotowują projekt zmian, które mają ukrócić ten proceder.

Codzienny raport smogowy – 20.07.

Mapa lekko się zażółciła, stężenia pyłów zawieszonych są wyższe niż w ostatnich dniach, ale na szczęście nie jest źle. Już dziś w Świnoujściu startuje cykl ekologicznych pikników rodzinnych – WAKACJE Z KLIMATEM.

Codzienny raport smogowy – 07.07.

Powietrze bardzo dobrej jakości. Polska znajdzie się pod wpływem chłodnego bałtyckiego niżu. W całym kraju chłodniej, możliwy także lekki deszcz. Wycinka drzew stała się ostatnio bardzo modna, a urzędnicy chętnie wydają zgody na usuwanie zieleni. Tym razem planowana jest wycinka 42 drzew w Niebuszewie, w planach jest budowa apartamentowca. Szkoda, że wycinka odbywa się w środku sezonu lęgowego.

Codzienny raport smogowy – 20.06.

Długi weekend wita nas dobrej jakości powietrzem. Dziś kolejny upalny dzień do tego w całym kraju spodziewane są burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu i porywisty wiatr. Uważajcie!  Niestety to nie koniec upalnej pogody, Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych już zapowiedziało nową falę gorąca.

Codzienny raport smogowy – 11.06.

Powietrze dobre, chociaż w niektórych miastach jak np Poznań czy Kraków stężenie pyłów zawieszonych podniosło się. Czy to skutek emisji spalin z samochodów? Według statystyk SMAR do marca 2019 roku do Polski sprowadzono 241 663 pojazdów z zagranicy.

Codzienny raport smogowy – 10.06.

Poniedziałek wita czystym powietrzem. Czekają nas kolejne upalne dni. W tym tygodniu temperatury mogą wynieść nawet powyżej 33 stopni Celsjusza! IMGW wydało już ostrzeżenia. Ponadto w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim mogą wystąpić burze z gradem.

Codzienny raport smogowy -02.06.

W niedzielę jakość powietrza dobra, nigdzie nie odnotowano wysokich stężeń pyłów zawieszonych. Dziś kolejny ciepły dzień, ale fala upałów czeka nas przez co najmniej tydzień. Można już wyciągnąć z szaf krótkie spodenki i ubrać sandały.

Codzienny raport smogowy – 18.05.

Jakość powietrza nieznacznie się pogorszyła. Nie ma jeszcze powodów do obaw, ale warto wiedzieć gdzie należy ograniczyć aktywność na zewnątrz. Na dziś meteorolodzy zapowiadają ciepło, w ciągu dnia temperatury pokażą dziś 20 stopni Celsjusza, niestety pojawią się również burze.

Codzienny raport smogowy – 12.05.

Niedziela wita nas dobrej jakości powietrzem. A jak pogoda? Dziś prawie w całym kraju deszcz, na wschodzie i południu mogą pojawić się nawet burze. Kiepsko. Kielce edukują. Wczoraj odbyła się tam impreza “Świętokrzyskie czeka na Ciebie”, której celem było podniesienie świadomości i kształtowanie ekologicznych postaw mieszkańców. Dobra inicjatywa. Czy ktoś z Was brał udział, jak wrażenia?