Codzienny raport smogowy – 22.09.

Sezon grzewczy się zaczął i widać to na mapie. Wystarczyło kilka chłodniejszych dni i powietrze, w wielu miejscach w Polsce, zaczęło się z dnia na dzień pogarszać. Najprawdopodobniej od października zaczną obowiązywać obniżone poziomy informowania i alarmowania o smogu – alarmy będą ogłaszane, gdy pył PM10 osiągnie poziom 150 μg/m3, a nie jak jest obecnie – 300, a informacje o smogu będą przekazywane społeczeństwu, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 μg/m3 (obecnie 200 μg/m3).

Codzienny raport smogowy – 15.09.

Kolejny dzień z dobrym powietrzem, no może poza kilkoma wyjątkami. W Nieporęcie i w Markach, przy drodze S8 podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. Weekend to czas pikników rodzinnych, coraz częściej mają one tematykę ekologiczną. W Lipnie odbył się piknik ekologiczny „Jestem EKO”, pod hasłem „Trenuję, zdrowo jem i zdrowo oddycham”. Głównym zadaniem imprezy było promowanie programu „Czyste powietrze”, gdzie mieszkańcy mogli dowiedzieć się m.in. o zasadach dofinansowania. Czy w Waszych miejscowościach mają miejsce podobne akcje?

Codzienny raport smogowy – 14.09.

Weekend rozpoczynamy z bardzo dobrej jakości powietrzem, dziś nie ma powodu do obaw o swoje zdrowie. Sejm uchwalił kolejne ustawy wspomagające walkę ze smogiem. Przewidują one m.in. wysokie kary za handel piecami nie spełniającymi wymogów ekologicznych. Od teraz laboratoryjnie sprawdzana będzie zgodność urządzeń z wymaganiami środowiskowymi, dokumentacja, świadectwa i certyfikaty. Żaden “kopciuch” się nie uchowa.

Codzienny raport smogowy – 01.09.

I zaczynamy wrzesień. Dziś lepiej niż wczoraj, ale np. w Krakowie wciąż podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. A jakie są źródła emisji pyłu PM10? Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) 52% pyłów pochodzi z niskiej emisji (czyli głównie z “kopciuchów”), 17% pochodzi z przemysłu, 10% z transportu, 9% z energetyki, 4% z rolnictwa, a za pozostałe 8% odpowiadają inne źródła.

Codzienny raport smogowy – 29.08.

Czwartek wita mieszkańców niektórych miast lekkim zapyleniem. Podwyższone stężenie pyłów zawieszonych wykryły czujniki w Warszawie, Poznaniu czy Dębicy (tu jest naprawdę źle). Wczoraj drogówka w całym kraju łapała trucicieli, niebawem poznamy bilans akcji. Inne akcje antysmogowe? Od 1 września w Krakowie obowiązywać będzie zakaz palenia węglem i drewnem. Z kolei w woj. śląskim startuje kampania edukacyjna “Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech” – do przedszkoli które dołączą do akcji trafi w sumie 500 oczyszczaczy powietrza.

Codzienny raport smogowy – 18.08.

Jakość powietrza sprzyja aktywności na zewnątrz. Jest czysto i nie ma powodów do obaw, ale sezon grzewczy dopiero przed nami. A jak Polskie miasta szykują się na walkę ze smogiem? Od pierwszego września w Krakowie będzie obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych. W Warszawie powstał kolejny chodnik antysmogowy – od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej. Na Śląsku testują drony do wykrywania zanieczyszczeń powietrza. A 28 sierpnia szykuje się kolejna Policyjna akcja “SMOG”.

Codzienny raport smogowy – 17.08.

Powietrze odrobinę gorsze niż wczoraj, ale nadal nie ma powodów do niepokoju. Seria pożarów w Polsce. Najpierw płonęła huta ArcelorMittal w Krakowie gdzie przez kilka godzin w kombinacie paliło się kilkaset metrów gumowej taśmy oraz koks, wczoraj pożar wysypiska w Kosinach Starych, a w między czasie pożar w sortowni odpadów w Myszkowie (Śląskie).

Codzienny raport smogowy – 16.08.

Piątek wita dobrej jakości powietrzem i dobrą pogodą. Długi weekend w wielu miastach pełen jest atrakcji, odbywają się koncerty czy imprezy plenerowe. Często towarzyszą im pokazy fajerwerków. Czy wiecie co działo się po pokazie fajerwerków w ramach festiwalu Pyromagic w Szczecinie? Na ul. Piłsudskiego stacja pomiarowa pokazała znaczny wzrost stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. Co myślicie o takiej formie rozrywki?

Codzienny raport smogowy – 15.08.

Mapa lekko się zażółciła, ale nie ma powodów do obaw. Poziomy pyłów zawieszonych nie zagrażają dziś zdrowiu, a w ciągu dnia powinno był lepiej. W wielu miejscach wczoraj popadało, a dziś może być podobnie. A w kraju susza rolnicza, która w różnym natężeniu występuje w całej Polsce.

Codzienny raport smogowy – 14.08.

Powietrze dobrej jakości, spacer lub przejażdżka rowerem wskazane. Niestety nie każdy będzie mieć możliwość skorzystania z czystego powietrza, dziś w wielu rejonach intensywne opady deszczu i ochłodzenie. A jak zapowiada się długi weekend? Nie ma co liczyć na upały, ale ma być pogodnie z przelotnymi opadami. Oprócz kąpielówek nie zapomnijmy też o kurtkach przeciwdeszczowych.