Codzienny raport smogowy – 14.09.

Weekend rozpoczynamy z bardzo dobrej jakości powietrzem, dziś nie ma powodu do obaw o swoje zdrowie. Sejm uchwalił kolejne ustawy wspomagające walkę ze smogiem. Przewidują one m.in. wysokie kary za handel piecami nie spełniającymi wymogów ekologicznych. Od teraz laboratoryjnie sprawdzana będzie zgodność urządzeń z wymaganiami środowiskowymi, dokumentacja, świadectwa i certyfikaty. Żaden “kopciuch” się nie uchowa.

Codzienny raport smogowy – 31.08.

Dziś w wielu miastach podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. Na szczęście, nie jest jeszcze bardzo źle, a wg prognoz w ciągu dnia ma być lepiej. Wczoraj wystartował program “Mój Prąd”, który m.in. ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza. W jego ramach można otrzymać aż 5000 zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, która produkuje czysty prąd ze słońca. Skusicie się?

Codzienny raport smogowy – 29.08.

Czwartek wita mieszkańców niektórych miast lekkim zapyleniem. Podwyższone stężenie pyłów zawieszonych wykryły czujniki w Warszawie, Poznaniu czy Dębicy (tu jest naprawdę źle). Wczoraj drogówka w całym kraju łapała trucicieli, niebawem poznamy bilans akcji. Inne akcje antysmogowe? Od 1 września w Krakowie obowiązywać będzie zakaz palenia węglem i drewnem. Z kolei w woj. śląskim startuje kampania edukacyjna “Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech” – do przedszkoli które dołączą do akcji trafi w sumie 500 oczyszczaczy powietrza.

Codzienny raport smogowy – 14.08.

Powietrze dobrej jakości, spacer lub przejażdżka rowerem wskazane. Niestety nie każdy będzie mieć możliwość skorzystania z czystego powietrza, dziś w wielu rejonach intensywne opady deszczu i ochłodzenie. A jak zapowiada się długi weekend? Nie ma co liczyć na upały, ale ma być pogodnie z przelotnymi opadami. Oprócz kąpielówek nie zapomnijmy też o kurtkach przeciwdeszczowych.

Codzienny raport smogowy – 12.08.

Dziś nie ma powodów do obaw, powietrze czyste. Za to dziś i jutro pogoda może dać się we znaki, szczególnie na południu i wschodzie kraju. Synoptycy zapowiadają ulewy i gwałtowne burze z gradem. Polscy Łowcy Burz nie wykluczają nawet możliwości wystąpienia trąby powietrznej. Śledźcie dziś pogodę i zachowajcie ostrożność.

Codzienny raport smogowy – 01.08.

W większości miast powietrze czyste, a nawet bardzo czyste, jedynie na południu kraju w okolicy Krakowa podwyższone stężenie pyłów. Kiepska sytuacja w Zgierzu k. Łodzi, tam poziom pyłów zawieszonych jest tak wysoki że może zagrażać zdrowiu. Dziś niebo zachmurzone z lokalnymi opadami – nie zapomnijcie zabrać ze sobą parasola.

Codzienny raport smogowy – 26.07.

Piątek wita nas dobrym powietrzem. Południe polski na mapie lekko się zażółciło, ale nie ma powodów do obaw, nie jest źle. Przez Europę Zachodnią przechodzi fala upałów. W kolejnych państwach padają rekordy temperatury, wczoraj w Niemczech w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii padł rekord 42 stopni Celsjusza! Dziś większym zagrożeniem niż smog mogą być upały, oraz towarzyszące im burze z gradem. Uważajcie!

Codzienny raport smogowy – 31.05.

Piątek przywitał nas dobrej jakości powietrzem. Jedynie w Krakowie nieznacznie podwyższone stężenia pyłów PM10 i PM2.5. Na pewno słyszeliście o tym, że ostatnio przyszły na świat pierwsze w Polsce sześcioraczki i to właśnie w Krakowie.

Codzienny raport smogowy – 16.04.

Pyły utrzymują się głównie na południu kraju – kiepsko w Krakowie, Częstochowie czy Rybniku. Na północy i w centrum kraju zdecydowanie lepiej. Smutne wieści z Francji – wczoraj około godziny 19 wybuchł pożar w Katedrze Notre Dame. Według najnowszych informacji udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże, wnętrze świątyni jest w dobrym stanie, co najważniejsze ocalono drogocenne dzieła sztuki i relikwie. Pożar ugaszono przed godziną 4 nad ranem. Najprawdopodobniej jego przyczyną było nieumyślne zaprószenie ognia podczas prac remontowych.

Codzienny raport smogowy – 30.03.

Kolejny kiepski dzień jeśli chodzi o jakość powietrza. Dziś ma być ładna, wiosenna pogoda, szkoda, że nie wszyscy mogą się nią cieszyć. Południe Polski dusi się w szkodliwych pyłach – Rybnik, Kraków, Wrocław, Częstochowa…jest źle. Nie na taką wiosnę czekaliśmy. Pamiętajcie o zmianie czasu, w nocy z soboty na niedzielę śpimy godzinę krócej.