Codzienny raport smogowy – 19.09.

Czwartek jest kolejnym dniem z dobrym powietrzem, oby tak dalej, ale już bez wiatru. W Bukownie na Śląsku chyba nie wiało, bo tam normy dziś przekroczone. Aktor Jerzy Stuhr i dziennikarz Mariusz Szczygieł są kolejnymi, którzy pozwali skarb państwa za smog. Konieczność wdychania smogu narusza ich dobra osobiste, za co żądają 5 tys. zł zadośćuczynienia. Pieniądze chcą przeznaczyć na organizację pożytku publicznego. Jak myślicie, będą kolejne wygrane?

Codzienny raport smogowy – 18.09.

Silny wiatr w całym kraju. Efekt? Tysiące ludzi bez prądu i miliony bez smogu. Dziś kolejny pochmurny dzień, z niewielkimi przejaśnieniami. Podobnie jak wczoraj należy spodziewać się silnych porywów wiatru, uważajcie! Już za dwa dni w 130 krajach wystartuje protest klimatyczny, w Polsce pod hasłem “Nie damy zabrać sobie przyszłości” w pikiecie weźmie udział ponad 60 miast. Dołączycie?

Codzienny raport smogowy – 17.09.

Kolejny dzień z czystym powietrzem, oby tak dalej! Dziś chmury i deszcz niemal w całym kraju. IMGW wydał ostrzeżenia dla 6 województw przed silnym wiatrem, który w porywach będzie wiać nawet do 80 km/h. Profesor Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk w apelu przesłanym PAP stwierdził, że wchodzimy w kryzys klimatyczny: – “Mnożą się ekstremalne zjawiska pogodowe, nienotowane w historii wysokie lokalne temperatury, niszczycielskie wiatry, długie okresy suszy, pustynnienie czy stepowienie dużych obszarów oraz towarzysząca temu olbrzymia redukcja bioróżnorodności” i powinniśmy zacząć podejmować oddolne działania, jak np. niejedzenie mięsa, oszczędzanie wody, ograniczenie użycia aut.

Codzienny raport smogowy – 13.09.

Piątek 13-stego z dobrym powietrzem, tylko w niektórych miastach lekko podwyższone stężenie pyłów. Dziś w większości kraju pojawi się deszcz. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny. Czy wiecie, że jednym z elementów smogu tuż obok pyłów są tlenki azotu, które powstają podczas spalania? Niestety na chwilę obecną nie wszystkie czujniki w Polsce mierzą ten parametr, ale w większości miast jest już co najmniej jeden. Zobaczcie na mapce jak dziś wygląda zanieczyszczenie NO2.

Codzienny raport smogowy – 12.09.

Powietrze lekko się pogorszyło, ale nie jest źle. Podwyższone stężenie pyłów w Żyrardowie czy w podkrakowskich Proszowicach – uważajcie. Nadchodzące dni będą ciepłe, sytuacja smogowa nie powinna ulec pogorszeniu. Jednak według prognoz długoterminowych w ostatnich dwóch tygodniach września temperatury mogą spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Jak wtedy będzie wyglądała sytuacja ze smogiem? Przekonamy się niebawem.

Codzienny raport smogowy – 11.09.

Kolejny dzień z dobrym powietrzem. Mimo że mapa lekko się zażółciła, normy nie są przekroczone. Zdaniem nowego prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego dzięki przepisom “antykopciuchowym”, wprowadzeniu norm jakości dla paliw i programom wsparcia, jak ulga termomodernizacyjna czy program “Czyste Powietrze”, do 2028 roku smogu w Polsce już nie będzie. Liczymy na to i niecierpliwie czekamy.

Codzienny raport smogowy – 10.09.

Powietrze bardzo czyste, czy to efekt aktywności Hansa? Przywędrował do nas z zachodu, przyniósł burze, silny wiatr, opady deszczu i rozwiał smog – niż Hans. Dziś ma być bardziej pogodnie, ale nie wykluczone, że popada i znów zawieje, maksymalna temperatura wyniesie 23 stopnie Celsjusza. A jak wyglądają statystyki programu “Mój Prąd”? 170 wniosków w pierwszym tygodniu oraz 80 tys. płatności – walka ze smogiem nabiera tempa!

Codzienny raport smogowy – 9.09.

Poniedziałek zaczyna się z dobrą jakością powietrza – przynajmniej w większej części naszego kraju. Niestety, gorzej oddychać może się w okolicach Poznania, Łodzi i Krakowa. Na szczęście nie są to bardzo duże przekroczenia norm. Słyszeliście o projekcie FOR FOREST? Piłkarski stadion z Euro 2008 w Klagenfurcie zamienił się w leśną wystawę. Na jego płytę wwieziono ponad 300 drzew. Akcja ma zwrócić uwagę na dewastację naszej planety, do której przyczyniają się masowe wycinki drzew. Wystawę można oglądać od 8 września.

Codzienny raport smogowy – 8.09.

W większości naszego kraju jakość powietrza dobra lub bardzo dobra. Gorzej może się oddychać w Warszawie i okolicy oraz w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Mamy nadzieję, że w ciągu dnia te jeszcze lekkie przekroczenia norm znikną. Poza tym spełniają się scenariusze synoptyków – jest pochmurno i deszczowo. Dajcie nam znać, jak złapiecie gdzieś trochę słońca. Za to po deszczu powinny się pojawić grzyby! Kto chętny na grzybobranie?

Codzienny raport smogowy – 7.09.

Sobotni poniedziałek wita nas bardzo dobrej jakości powietrzem. Warto więc wskoczyć na rower, rolki lub hulajnogę i korzystać, oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisuje. Synoptycy informują, że będzie padać i grzmieć, ale kto wie, może uda Wam się złapać trochę słońca. Tymczasem Timberland w ramach kampanii “Nature Needs Heroes” zadeklarował, że posadzi 50 mln drzew w ciągu 5 lat. Marce od 2001 roku, gdy zaczęła angażować się w ekologię, udało się na całym świecie zasadzić 10 mln drzew. Jest więc spora szansa, że te 50 mln jest realne.