Codzienny raport smogowy – 13.11.

Dzisiaj jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Na mapie stężenia pyłów odcina się pomarańczowo-czerwony pas od Katowic przez Mysłowice, Jaworzno, Oświęcim, Alwernię aż po Kraków. Niezbyt dobrze jest także w Makowie Podhalańskim, Myszkowie, Częstochowie, Radomsku czy Tomaszowie Mazowieckim. Co trzeba zrobić, żeby ta sytuacja się zmieniła? W Kędzierzynie-Koźlu mieszkańcy zorganizowali protest “Stop truciu”, który jest odpowiedzią na wysokie odczyty emisji benzenu.

Codzienny raport smogowy na Święto Niepodległości

Jakość powietrza w naszym kraju w Narodowe Święto Niepodległości jest całkiem niezła. Przekroczenia norm widoczne w Krakowie, Łodzi i Warszawie, ale liczymy na poprawę w ciągu dnia. Jakie macie plany na dzisiejsze świętowanie? Synoptycy przewidują, że się znacząco rozpogodzi i będzie dużo słońca. Życzymy Wam dobrego dnia!

Codzienny raport smogowy – 8.11.

Oprócz gęstej mgły w powietrzu unoszą się również pyły. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata w pierwszej dziesiątce dziś Kraków (6) i Poznań (10). To już najwyższy czas, by zaopatrzyć się w maseczki antysmogowe, bo najprawdopodobniej z zanieczyszczeniem będziemy borykać się aż do wiosny. Jeśli wierzyć meteorologom,nadchodzi zima 30-lecia. Już się obawiamy, co wtedy będzie fruwać w powietrzu…

Raport smogowy na 1 listopada – Wszystkich Świętych

Mroźna noc dała się powietrzu we znaki. Nad Polską unosi się chmura złożona ze szkodliwych pyłów. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, 3 Polskie miasta – Poznań, Kraków, Warszawa są w pierwszej 10! Dziwne, że nie pojawiła się tam jeszcze Łódź czy Rybnik. Nadchodzi lekkie ocieplenie, może więc kolejne dni będą bardziej łaskawe dla naszych płuc. I pamiętajcie, ten smog nie bierze się znikąd…

Codzienny raport smogowy – 30.10.

Dziś pyły z południa powędrowały do centrum, najgorzej jest w Łodzi i okolicach. Na mapie wyróżnia się dziś fioletowy punkt, którym jest czujnik w Janowie Lubelskim – tu powietrze jest dziś bardzo złe. Czy wiecie, że jeśli w Waszym mieście ogłoszony zostanie alarm, to w myśl zapisów uchwały antysmogowej obowiązuje zakaz palenia w urządzeniach grzewczych niespełniających norm? Grozi za to mandat od 20 do 500 zł. Uważajcie i śledźcie raport smogowy i komunikaty wydawane przez władze miast.

Codzienny raport smogowy – 25.10.

Kolejny dzień z pyłami zawieszonymi w powietrzu. Kiepsko jest w Warszawie, Olsztynie czy na Śląsku. W poniedziałek 21 października na stadionie Legii w Warszawie odbyła się debata #StopSmog poświęcona źródłom smogu. Wnioski? ⅓ całkowitej emisji pochodzi ze środków transportu. Rozwiązania? Skupienie się na poziomie indywidualnych wyborów – zrezygnowanie z auta, jeśli to nie jest konieczność, podróżowanie transportem zbiorowym, rozważenie zakupu auta hybrydowego lub elektrycznego. Stosujecie się do tych zasad? Sprawdźcie, czy jesteście EKO!

Codzienny raport smogowy – 24.10.

W czwartkowy poranek pyły unoszą się w powietrzu. Na mapie, oprócz pomarańczowych punktów świadczących o nie najlepszej jakości powietrza, możemy dostrzec również czerwone i fioletowe punkty, które świadczą o tym, że jest źle, a nawet bardzo źle. Oprócz smogu nad Polską zawisła gęsta mgła. IMGW ostrzega, że jutro może być podobnie. Uważajcie na drogach, a przed wyjściem nie zapomnijcie zabrać ze sobą maseczki antysmogowej.

Codzienny raport smogowy – 23.10.

Dzisiejsza jakość powietrza w naszym kraju nie zachwyca. Jak chcecie odetchnąć bez smogu, to warto wybrać się do Zielonej Góry, Koszalina, Słupska lub Zakopanego. Do aury za oknem dokładają się również gęste mgły, przed którymi ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według IMGW będą one ustępować powoli i mogą znacznie zmniejszać widoczność nawet do godzin okołopołudniowych.

Codzienny raport smogowy – 22.10.

Kolejny poranek z nie najlepszym powietrzem. Smog dusi mieszkańców większych i mniejszych miast. Kiepska sytuacja jest na Śląsku, w Łodzi czy w Tomaszowie Mazowieckim. Taki stan rzeczy dziwi, bo jesienna aura nam dopisuje. Temperatury w dzień przekraczają 20 stopni Celsjusza, a w nocy sięgają nawet 10 stopni. Co będzie ,gdy się ochłodzi i zacznie się prawdziwe palenie w piecach?

Codzienny raport smogowy – 26.09.

Dzisiaj smog się przeniósł w rejon centralnej Polski – spore stężenie pyłów unosi się nad Warszawą, Bydgoszczą, czy Łodzią. Pełną piersią można za to odetchnąć w okolicach pasm górskich. Tymczasem będą kary za sprzedaż “kopciuchów” – sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej. Zmiany wejdą w życie za około dwa miesiące.