Codzienny raport smogowy – 18.11.

W poniedziałkowy poranek na mapie smogowej Polski znów dominuje kolor pomarańczowy. Przekroczenia dopuszczalnych norm widoczne są np. w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy czy Warszawie. Słyszeliście już o #Gretathunbergchallenge? Na Twitterze akcję zapoczątkowana jedna z izraelskich firm. Cel to zwrócenie uwagi na postawę pracowników, tak aby zastanowili się kilkukrotnie, zanim użyją jednorazowych, plastikowych przedmiotów. Sprawdźcie, co kryje się pod #Gretathunbergchallenge na Twitterze.

Codzienny raport smogowy – 17.11.

W niedzielny poranek mapa zanieczyszczeń powietrza w Polsce odznacza się głównie kolorem pomarańczowym. W wielu miejscach jakość powietrza przekracza dopuszczalne stężenia. Liczymy na poprawę w ciągu dnia. Jak pogoda? Mamy dość ciepły listopad. Tymczasem Amerykańska Unia Geofizyczna (American Geophysical Union, AGU) na filmie uchwyciła, jak najstarsza pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym w ciągu 35 lat skurczyła się do niewielkich rozmiarów. Sami zobaczcie!

Codzienny raport smogowy – 9.11.

W ten sobotni poranek jakość powietrza w naszym kraju nie jest najgorsza, ale cudów też nie ma. Przekroczenia norm widoczne np. w Krakowie, Rybniku. Poznaniu, Nowym Sączu czy Żywcu. A jak z pogodą? Synoptycy przewidują, że dzisiaj możecie spodziewać się deszczu – na Pomorzu Zachodnim padać może przez większą część dnia. Sprawdźcie prognozy na długi weekend od IMGW.

Codzienny raport smogowy – 8.11.

Oprócz gęstej mgły w powietrzu unoszą się również pyły. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata w pierwszej dziesiątce dziś Kraków (6) i Poznań (10). To już najwyższy czas, by zaopatrzyć się w maseczki antysmogowe, bo najprawdopodobniej z zanieczyszczeniem będziemy borykać się aż do wiosny. Jeśli wierzyć meteorologom,nadchodzi zima 30-lecia. Już się obawiamy, co wtedy będzie fruwać w powietrzu…

Codzienny raport smogowy – 4.11.

Znaczna poprawa jakości powietrza, co jest szczególnie odczuwalne na południu kraju, które ostatnio dusiło się w pyłach. Dziś termometry mogą pokazać nawet 17 stopni Celsjusza, możliwe są również lokalne ulewy. Ocieplenie nie potrwa długo, więc parasole w dłoń i korzystajcie, tym bardziej, że jakość powietrza sprzyja dziś spacerom.

Raport smogowy na 1 listopada – Wszystkich Świętych

Mroźna noc dała się powietrzu we znaki. Nad Polską unosi się chmura złożona ze szkodliwych pyłów. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, 3 Polskie miasta – Poznań, Kraków, Warszawa są w pierwszej 10! Dziwne, że nie pojawiła się tam jeszcze Łódź czy Rybnik. Nadchodzi lekkie ocieplenie, może więc kolejne dni będą bardziej łaskawe dla naszych płuc. I pamiętajcie, ten smog nie bierze się znikąd…

Codzienny raport smogowy – 31.10.

Jest źle, a nawet bardzo źle. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata 2 nasze są w pierwszej 10 – Poznań plasuje się na 3. miejscu zaraz za Indiami i Pakistanem, a Kraków na 8. Nie lepiej jest we Wrocławiu (13 miejsce) i Warszawie (15). Czy to jedyny ranking, w którym Polska jest tak wysoko? Uważajcie na siebie i bez maseczki nie wychodźcie z domu.

Codzienny raport smogowy – 25.10.

Kolejny dzień z pyłami zawieszonymi w powietrzu. Kiepsko jest w Warszawie, Olsztynie czy na Śląsku. W poniedziałek 21 października na stadionie Legii w Warszawie odbyła się debata #StopSmog poświęcona źródłom smogu. Wnioski? ⅓ całkowitej emisji pochodzi ze środków transportu. Rozwiązania? Skupienie się na poziomie indywidualnych wyborów – zrezygnowanie z auta, jeśli to nie jest konieczność, podróżowanie transportem zbiorowym, rozważenie zakupu auta hybrydowego lub elektrycznego. Stosujecie się do tych zasad? Sprawdźcie, czy jesteście EKO!

Codzienny raport smogowy – 22.10.

Kolejny poranek z nie najlepszym powietrzem. Smog dusi mieszkańców większych i mniejszych miast. Kiepska sytuacja jest na Śląsku, w Łodzi czy w Tomaszowie Mazowieckim. Taki stan rzeczy dziwi, bo jesienna aura nam dopisuje. Temperatury w dzień przekraczają 20 stopni Celsjusza, a w nocy sięgają nawet 10 stopni. Co będzie ,gdy się ochłodzi i zacznie się prawdziwe palenie w piecach?

Codzienny raport smogowy – 21.10.

Dziś w wielu miastach podwyższone stężenie pyłów zawieszonych – Poznań, Bydgoszcz, Warszawa – tu nie jest najlepiej. Do tego dochodzą pojedyncze czujniki w mniejszych miejscowościach, gdzie zanieczyszczenie może być już odczuwalne – Komorniki, Kwielice czy podkrakowski Miechów. Czy widzieliście w ostatnich dniach ciemny dym z komina? Podpowiadamy, co można zrobić, gdy z komina unosi się podejrzany, gryzący dym.