Codzienny raport smogowy – 13.11.

Dzisiaj jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Na mapie stężenia pyłów odcina się pomarańczowo-czerwony pas od Katowic przez Mysłowice, Jaworzno, Oświęcim, Alwernię aż po Kraków. Niezbyt dobrze jest także w Makowie Podhalańskim, Myszkowie, Częstochowie, Radomsku czy Tomaszowie Mazowieckim. Co trzeba zrobić, żeby ta sytuacja się zmieniła? W Kędzierzynie-Koźlu mieszkańcy zorganizowali protest “Stop truciu”, który jest odpowiedzią na wysokie odczyty emisji benzenu.

Codzienny raport smogowy – 30.04.

Szkodliwe stężenie pyłów wciąż unosi się nad centralną Polską – w pasie od Radomska, przez Łódź, po Warszawę. Nie najlepsza jakość powietrze jest również w okolicach Rybnika. Pogoda niestety też nam nie dopisuje i nie zanosi się na poprawę. Tymczasem Walia ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego, co ma przełożyć się na podjęcie konkretnych działań na całych Wyspach. A Giorgio Armani w nowej kolekcji na jesień/zimę 2019/2020 zaprezentował futra ekologiczne przede wszystkim w odcieniach szarości. Przypadły Wam do gustu? Mamy nadzieję, że to stopniowy koniec ferm futrzarskich. 

Codzienny raport smogowy – 16.04.

Pyły utrzymują się głównie na południu kraju – kiepsko w Krakowie, Częstochowie czy Rybniku. Na północy i w centrum kraju zdecydowanie lepiej. Smutne wieści z Francji – wczoraj około godziny 19 wybuchł pożar w Katedrze Notre Dame. Według najnowszych informacji udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże, wnętrze świątyni jest w dobrym stanie, co najważniejsze ocalono drogocenne dzieła sztuki i relikwie. Pożar ugaszono przed godziną 4 nad ranem. Najprawdopodobniej jego przyczyną było nieumyślne zaprószenie ognia podczas prac remontowych.

Codzienny raport smogowy -7.04.

W Polsce wciąż smog – największe stężenie szkodliwych pyłów jest nad śląskimi miejscowościami, ale źle jest także w okolicy Łodzi, Warszawy, Częstochowy i Bydgoszczy. Tymczasem synoptycy zapowiadają pogodną niedzielę, z wyjątkiem Podkarpacia i Lubelszczyzny, gdzie może być pochmurno z lekkimi opadami deszczu. Jakie macie plany na niedzielę?

Raport smogowy na Prima Aprilis

Po wczorajszym smogu nie został ślad, pyły rozwiało. Dziś w całej Polsce powietrze dobrej jakości, korzystajcie. Wczoraj ulicami Brukseli przeszło ok. 8 tysięcy uczestników marszu dla klimatu. To już trzecia manifestacja w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Z kolei w Lublinie przeszedł marsz przeciwko betonowaniu zielonych płuc Lublina, czyli górek czechowskich. Dziś w Krakowie przy Rondzie Mogilskim rozdają balony z smogowym pyłem, by mieszkańcy nie odwykli. Jak myślicie to dobry pomysł?

Codzienny raport smogowy – 30.03.

Kolejny kiepski dzień jeśli chodzi o jakość powietrza. Dziś ma być ładna, wiosenna pogoda, szkoda, że nie wszyscy mogą się nią cieszyć. Południe Polski dusi się w szkodliwych pyłach – Rybnik, Kraków, Wrocław, Częstochowa…jest źle. Nie na taką wiosnę czekaliśmy. Pamiętajcie o zmianie czasu, w nocy z soboty na niedzielę śpimy godzinę krócej.

Codzienny raport smogowy – 29.03.

Smog zaatakował południe, już dawno nie było tak źle. Cały Śląsk, Kraków i okolice znalazły się pod warstwą duszącego pyłu. Uważajcie na siebie! Rybnik jest dziś fioletową plamą na mapie, jest to jedno z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Władze znalazły na to sposób – podatkowa ulga za ekoogrzewanie. Od 2020 r. ogrzewane w ekologiczny sposób domy jednorodzinne będą przez 2 lata zwolnione z podatku od nieruchomości. Zachęcające? Z kolei w Małopolsce zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego smog zniknie jak pół miliona rodzin wymieni kotły.

Codzienny raport smogowy – 20.03.

Fioletowo na Śląsku i w okolicach Krakowa, który dziś znajduje się na 4. miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza miast świata. Bardzo zła jakość powietrza może być niebezpieczna dla zdrowia. Uważajcie i pamiętajcie o maseczkach. Wczoraj w ramach cyklu City Docs miała miejsce debata o wrocławskim smogu, podczas niej odbyła się projekcja filmu “Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. Produkcja ukazuje wielowymiarowość problemu smogu na przykładzie Warszawy, lecz wnioski dotyczą wszystkich Polskich aglomeracji. Teraz czekamy na udostępnienie dokumentu szerszej publiczności.

Codzienny raport smogowy – 15.01.

Kolejny dzień z dobrym powietrzem. Smog nie miał szans z wczorajszą zawieruchą, czy u Was też były takie zamiecie? Dziś ma być powtórka. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed groźnymi zjawiskami pogodowymi – porywistym, silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczna będzie również sytuacja hydrologiczna – na niektórych rzekach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Uważajcie, szczególnie na drogach!