Codzienny raport smogowy – 2.03.

Smogowa mapa Polski podzielona. Zła jakość powietrza ciągnie się od województwa małopolskiego, przez śląskie po Leszno i Bydgoszcz. Całe szczęście przed smogiem uchroniła się np. Łódź oraz Poznań i dzielnie broni się Kraków. Synoptycy zapowiadają chłodną, ale słoneczną pogodę na sobotę. Tymczasem wczoraj w Hamburgu tysiące uczniów opuściło lekcje i wyszło na ulicę, żeby zaprotestować i wymusić bardziej zdecydowane działania rządu przeciwko zmianom klimatu. Przewodniczyła im Greta Thunberg, wyjaśniając: “Jesteśmy tutaj, jesteśmy głośni, ponieważ kradniecie naszą przyszłość”.

Codzienny raport smogowy – 26.01.

Dziś nie najlepiej, pyły zawisły nad Polską. W światowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się 4 nasze – Poznań (13), Warszawa(14), Kraków(16) i Wrocław (18), jak “dobrze”, że w Chinach i Indiach jest gorzej, bo wypadlibyśmy naprawdę słabo.

Codzienny raport smogowy – 22.01.

Dziś w międzynarodowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie Kraków zajmuje 6. a Poznań 7. miejsce. Jesteśmy “lepsi’ od Szanghaju, ale “nie pobiliśmy” jeszcze Bangladeszu. Smog wisi nad wieloma polskimi miastami, miasteczkami i wsiami. Najgorzej jest oczywiście na południu kraju, ale zanieczyszczone powietrze pojawiło się również na północy, tuż nad morzem, np. w Malborku, Starogardzie Gdańskim oraz w Sierakowicach. W Krakowie wciąż darmowa komunikacja miejska i aglomeracyjna.

Codzienny raport smogowy – 13.01.

Smog przewiało, to dobra okazja by wyjść z domu i wziąć udział w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP gra dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Dziś bez maseczek, ale za to z uśmiechem na twarzy wesprzyjcie najmłodszych.

Codzienny raport smogowy – 12.01.

Dziś powietrze uległo znaczącej poprawie, wiatr rozgonił pyły i pozostawił nam względnie czyste powietrze. W sądzie rejonowym w Warszawie odbyła się rozprawa ws. smogu. Grażyna Wolszczak, która niedawno wycofała pozew przeciwko miastu, pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. 24 stycznia ma zapaść wyrok, jesteśmy ciekawi co z tego wyniknie, a Wy?

Codzienny raport smogowy – 03.01.

Znów zapowiada się piękny dzień bez smogu! Nie rozpieszcza nas jednak pogoda – wczoraj na Bałtyku sztorm, a dziś wiatr porywisty, ale stopniowo słabnący. W przeważającej części naszego kraju spadnie śnieg – kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drodze i gołoledzią. Oby nie było tak, jak wczoraj na słynnej Zakopiance – 40 km odcinek z Zakopanego do Rabki Zdrój można było pokonać w zaledwie… 7 godzin!

Noworoczny raport smogowy – 01.01.

Nowy Rok przywitał nas dobrej jakości powietrzem, oby tak dalej. W ostatnich dniach w Warszawie smogowóz wykrył przypadki spalania odpadów, na jednym osiedlu aż pięć domów było ogrzewane płytami meblowymi oraz drewnem malowanym i impregnowanym chemicznie. Uważajcie czym palicie! W 2019 życzymy wszystkim więcej zdrowia i mniej smogu. Bądźcie z nami i śledźcie Codzienny raport smogowy.

Codzienny raport smogowy – 29.12.

Jest dobrze! Praktycznie w całej Polsce odnotowano dobrą jakość powietrza. To idealny moment na aktywność na świeżym powietrzu, ale czy dopisze również pogoda? Niestety deszcz lub mżawka będą towarzyszyły nam cały weekend, na wschodzie i południowym wschodzie możliwy także deszcz ze śniegiem. Uważajcie na drogach, a na spacer zamiast maseczki zabierzcie parasol.

Codzienny raport smogowy – 14.12.

Smog dziś umiarkowany, są miejsca gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra, a są też takie jak okolice Rybnika, gdzie nie da się oddychać. Piątek 14 grudnia, dziś planowo miał zakończyć się szczyt klimatyczny COP24, ale czy porozumienie zostanie podpisane?

Codzienny raport smogowy – 11.12.

Szczyt klimatyczny nadal trwa, Polska jako gospodarz walki ze smogiem postanowiła postawić na węgiel. Smog dziś umiarkowany. A pogoda? Deszcz lub deszcz ze śniegiem pada dziś w całym kraju, uważajcie bo ulice są mokre i śliskie, od czwartku za to będzie więcej słońca. Mieszkańcy Warszawy – zauważyliście może sznur prania rozwieszony na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej? To nietypowy sposób na walkę ze smogiem według Rafała Betlejewskiego, co o tym sądzicie?  #praniepowietrza