Codzienny raport smogowy – 19.07.

Piątek z czystym powietrzem, stężenie pyłów zawieszonych nie stanowi dziś zagrożenia w żadnym rejonie Polski. Niestety standardowe czujniki nie pokazują poziomu lotnych związków organicznych czy formaldehydu. W Skawinie w okolicy Huty Aluminium niedawno zainstalowano stację monitorującą zanieczyszczenie powietrza, która co chwile pokazuje wysokie przekroczenia tych groźnych substancji. Zaniepokojeni mieszkańcy miasta protestują przeciw nadmiernym emisjom z zakładów przemysłowych.

Codzienny raport smogowy – 18.07.

Kolejny dzień z czystym powietrzem, w całym kraju stężenia pyłów zawieszonych na dopuszczalnych poziomach. Czy wiecie, że gęsty smog, który występuje w Chinach może zmniejszać wydajność fotowoltaiki? W Nature Energy opublikowano informację, że jeśli lider elektrowni słonecznych zmniejszyłby zanieczyszczenie do poziomy z lat 60-tych XX wieku, kraj mógłby produkować dodatkowe 14 TWh godzin rocznie z instalacji działających w 2016 roku. Jeśli wziąć pod uwagę planowany rozwój PV, w 2030 roku byłoby to od 51-74 TWh więcej. I jak tu walczyć OZE z węglem, kiedy pyły zasłaniają słońce?

Codzienny raport smogowy – 17.07

Powietrze dobrej jakości, mimo to kolejny raz startuje policyjna akcja SMOG. Na dziś zapowiedziano kontrole w całej Polsce. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, a w szczególności czy samochód nie narusza wymagań ochrony środowiska i nie emituje nadmiernej ilości spalin. Mieliście już taką kontrolę? Dajcie znać, czy u Was również ruszyła dziś akcja.

Codzienny raport smogowy – 16.07.

To kolejny dzień z dobrej jakości powietrzem. A jak z pogodą? Temperatury od 19 do 23 stopni Celsjusza, meteorolodzy ostrzegają przed popołudniowymi burzami na wschodzie kraju. Nowy trend w Szwecji – barnskam, czyli rezygnacja z potomstwa na rzecz klimatu. Zdaniem naukowiec Kimberly Nicholas rok życia dziecka powoduje emisję porównywalną z codzienną eksploatacją samochodu przez 24 lata! Co Wy na to?

Codzienny raport smogowych – 15.07.

Powietrze dobre lub bardzo dobre – warto więc korzystać i spędzać aktywnie czas. Tym bardziej, że do Polski wracają ciepłe dni, a na drugą połowę lipca synoptycy przewidują upały. Szwajcarscy naukowcy postanowili przewidzieć, jakie będą warunki klimatyczne w 2050 w 520 największych miastach. Warszawa ma klimatycznie upodobnić się do współczesnego Tbilisi, czyli średnia roczna temperatura podniesie się o ponad dwa stopnie.

Codzienny raport smogowy – 14.07.

Wciąż w Polsce można oddychać swobodnie – jakość powietrza jest w normie. Jak wczorajsza pogoda? Nie zaskoczyła Was burza z gradem? Dziś deszcze, burze, grad mogą się pojawić, ale głównie w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Uważajcie! Tymczasem niemieccy studenci z Kolonii przygotowali szokujący performance – “powiesili się” na szubienicy, stojąc na bryłach lodu. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko katastrofie klimatycznej.

Codzienny raport smogowy – 13.07.

Sobota zaczyna się z dobrej jakości powietrzem w całym kraju (oprócz miejscowości Jedlicze, koło Krosna, tam normy bardzo przekroczone) oraz z lekkim deszczem, przynajmniej w Krakowie. Synoptycy przewidują, że weekend zapowiada się ciepły, ale dość pochmurny. Tymczasem naukowcy z brytyjsko-amerykańskiego zespołu w sercach młodych ludzi mieszkających w Mexico City znaleźli miliardy metalicznych cząstek. Skąd się tam wzięły? Ze spalin.

Codzienny raport smogowy – 12.07.

Piątek z czystym powietrzem i anomaliami pogodowymi… Synoptycy ostrzegają dziś przed trąbami powietrznymi i bardzo silnym, porywistym wiatrem. Szczególnie narażone regiony to Małopolska i Lubelszczyzna. Oby do tego nie doszedł grad, jak we Włoszech czy Grecji. Krótkie, ale intensywne gradobicia na południu Europy spowodowały poważne zniszczenia, niestety nie obeszło się bez rannych i ofiar. Nie wiadomo jeszcze, jaki jest ostateczny bilans gwałtownego załamania pogody.

Codzienny raport smogowy – 11.07.

Powietrze bardzo dobre, gorzej z pogodą, dziś pochmurnie i deszczowo. Kiedy wróci lato? Ocieplenie ma nadejść dopiero po 20 lipca wraz z cieplejszymi masami powietrza, które dotrą nad Polskę. Czy wiecie, że od czerwca tego roku na terenie byłej Huty Aluminium w Skawinie działa stacja monitoringu powietrza? Odczyty są niepokojące, na 15 dni pomiarowych urządzenie pokazało 6 wskazań ponad skalę wysokiego stężenia bardzo szkodliwych, lotnych związków organicznych (LZO).

Codzienny raport smogowy – 10.07.

Czysto w całej Polsce, stężenie pyłów zawieszonych nie zagraża dziś zdrowiu. Słyszeliście o najnowszych badaniach włoskich naukowców z Uniwersytetu w Modenie? Na tegorocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology w Wiedniu przedstawili analizy, z których wynika, że kobiety żyjące na terenach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają mniejszą szansę zajścia w ciążę. Czy zatem kraje, szczególnie te z ujemnym przyrostem naturalnym, nie powinny bardziej zatroszczyć się o jakość powietrza?