Codzienny raport smogowy – 31.10.

Jest źle, a nawet bardzo źle. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata 2 nasze są w pierwszej 10 – Poznań plasuje się na 3. miejscu zaraz za Indiami i Pakistanem, a Kraków na 8. Nie lepiej jest we Wrocławiu (13 miejsce) i Warszawie (15). Czy to jedyny ranking, w którym Polska jest tak wysoko? Uważajcie na siebie i bez maseczki nie wychodźcie z domu.

Codzienny raport smogowy – 30.10.

Dziś pyły z południa powędrowały do centrum, najgorzej jest w Łodzi i okolicach. Na mapie wyróżnia się dziś fioletowy punkt, którym jest czujnik w Janowie Lubelskim – tu powietrze jest dziś bardzo złe. Czy wiecie, że jeśli w Waszym mieście ogłoszony zostanie alarm, to w myśl zapisów uchwały antysmogowej obowiązuje zakaz palenia w urządzeniach grzewczych niespełniających norm? Grozi za to mandat od 20 do 500 zł. Uważajcie i śledźcie raport smogowy i komunikaty wydawane przez władze miast.

Codzienny raport smogowy – 4.08.

W niedzielę również dobra jakość powietrza w całym kraju. Synoptycy przewidują ciut wyższą temperaturę niż wczoraj, ale wciąż na niebie mogą pojawić się chmury z deszczem lub lokalne burze. Tymczasem Mielno postanowiło zawalczyć o czyste plaże i uporać się z petami. Władze miasta postanowiły wyprodukować bezpłatne, jednorazowe popielniczki z papieru. Co o tym myślicie?

Codzienny raport smogowy – 29.07.

Powietrze lekko się pogorszyło, ale nie jest źle. A jak z pogodą? Kolejny upalny dzień, temperatury od 28-32 stopni Celsjusza. Po południu od zachodu ma naciągnąć deszczowy front, przewidywane są także burze. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska rozpoczęła procedurę dotyczącą naruszenia przez Polskę unijnego prawa, dopuszczając się nadmiernych stężeń pyłu PM10 w powietrzu. Mamy 2 miesiące na odpowiedź na obawy Komisji.

Codzienny raport smogowy – 8.07.

Kolejny dzień z czystym powietrzem. Smog nam chwilowo nie zagraża, ale bez wątpienia prędzej czy później znów będziemy musieli założyć maseczki. W walkę ze smogiem włączyli się polscy sportowcy – skoczek Kamil Stoch, trenerka fitnessu Anka Dziedzic i żużlowiec Antonio Lindbaecki. Akcja promocyjna “Lepiej bez smogu” jest częścią programu “Czyste Powietrze” wspierającego wymianę systemów ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Codzienny raport smogowy – 14.06.

W piątek praktycznie w całym kraju powietrze jest czyste, jedynie w Krakowie lekko podwyższyło się stężenie pyłów zawieszonych. Ostatnie upały sprawiają, że szukamy zieleni, która daje cień. Niestety w miastach o nią ciężko, bo zamiast drzew i krzewów mamy betonowe pustynie. Nawet kurtyny wodne nie pomagają, gdy place pozbawione są roślinności. Czy u Was też nastała “betonowa moda”?

Codzienny raport smogowy – 5.06.

Czyste powietrze i błękitne niebo – tak zapowiada się dzisiejszy dzień. Wyż Queen znad Rosji przesuwa nad Polskę gorące masy powietrza znad Turcji, Morza Czarnego i Bałkanów, uważajcie, może być upalnie. A skoro mowa o Bałkanach, w poniedziałek ONZ opublikował raport, z którego wynika, że zanieczyszczone powietrze skraca długość życia mieszkańca większych miast na Bałkanach o ponad rok. W regionie tym działa aż 15 elektrowni węglowych. Przypadek?

Codzienny raport smogowy – 4.06.

Dobre powietrze i ładna pogoda sprzyjają aktywności. Spacer, rolki, rower, a może nawet hulajnoga – wszystko lepsze niż dzień spędzony przed komputerem lub telewizorem. Smogowy news na dziś – województwo pomorskie rusza z uchwałą antysmogową. Dokument ureguluje, w jaki sposób mieszkańcy będą mogli ogrzewać domy, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Codzienny raport smogowy – 30.05.

Polska dziś na zielono! Powietrze jest bardzo czyste i to nas cieszy. Południowo-wschodnia część kraju znów zachmurzona, z przelotnymi opadami deszczu. W pozostałych regionach słonecznie. Smog na chwilę nas opuścił, ale to pewnie, prędzej czy później wróci. A jak z problemem poradził sobie Nowy York? Ustawą Clean Air Taxi – dzięki ekologicznym taksówkom emisja podtlenku azotu w spalinach zmniejszyła się o 82%, a cząstek stałych o 49%. Super pomysł, tylko nie dla nas, w Polsce nie mamy aż tylu zanieczyszczających taksówek.

Codzienny raport smogowy – 29.05.

Dziś cała Polska na zielono, powietrze jest bardzo dobrej jakości. Meteorolodzy zapowiadają niewielkie deszcze na wschodzie i południu kraju. W pozostałych regionach rozpogodzenia i słońce. Obecnie smog nam nie zagraża, ale Łódź ma już pomysły jak z nim walczyć. Władze miasta wydają grube miliony, by zlikwidować stare piece, chcą również zainwestować w ekologiczną sieć tramwajów dla całego miasta. Oby pomogło!