Codzienny raport smogowy – 9.11.

W ten sobotni poranek jakość powietrza w naszym kraju nie jest najgorsza, ale cudów też nie ma. Przekroczenia norm widoczne np. w Krakowie, Rybniku. Poznaniu, Nowym Sączu czy Żywcu. A jak z pogodą? Synoptycy przewidują, że dzisiaj możecie spodziewać się deszczu – na Pomorzu Zachodnim padać może przez większą część dnia. Sprawdźcie prognozy na długi weekend od IMGW.

Codzienny raport smogowy – 6.05.

Praktycznie w całej Polsce czyste powietrze, wyjątkiem jest Bydgoszcz czy Grudziądz, gdzie w  unoszą się pyły. W Opolu czujniki nie wskazują, że coś mogłoby zagrażać naszemu zdrowiu, ale czy tak jest w rzeczywistości? W okolicy ul. Podmiejskiej, gdzie funkcjonuje zakład zajmujący się gospodarką odpadami, w powietrzu fruwa plastik. Drobinki te są efektem przesiewania odpadów i według ekologów cząstki plastiku mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Codzienny raport smogowy – 18.04.

Powietrze znów się pogorszyło, najgorzej tradycyjnie na Śląsku w okolicach Rybnika. Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja “Czyste ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa”, której celem było omówienie likwidacji smogu i działań wpierających rozwój ciepłownictwa. Nie zabrakło oczywiście ciekawych spostrzeżeń uczestników – W życiu są dwie pewne rzeczy: podatki i smog. Postarajmy się, żeby pozostały tylko podatki, stwierdził Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. strategii ciepłownictwa w Forum Energii. Z kolei według prezesa URE Macieje Bado najpierw powinniśmy zwalczyć smog, a dopiero później efekt cieplarniany.

Codzienny raport smogowy – 16.04.

Pyły utrzymują się głównie na południu kraju – kiepsko w Krakowie, Częstochowie czy Rybniku. Na północy i w centrum kraju zdecydowanie lepiej. Smutne wieści z Francji – wczoraj około godziny 19 wybuchł pożar w Katedrze Notre Dame. Według najnowszych informacji udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże, wnętrze świątyni jest w dobrym stanie, co najważniejsze ocalono drogocenne dzieła sztuki i relikwie. Pożar ugaszono przed godziną 4 nad ranem. Najprawdopodobniej jego przyczyną było nieumyślne zaprószenie ognia podczas prac remontowych.

Codzienny raport smogowy – 11.04.

Dziś lepiej, poza kilkoma wyjątkami, jakość powietrza jest dobra. Jeszcze nie znamy bilansu wczorajszej policyjnej akcji “SMOG”, czy wczoraj ktoś z Was przeszedł taką kontrolę? A jak walczą ze smogiem w innych częściach Europy? W poniedziałek władze Londynu wprowadziły nową opłatę mającą na celu ograniczenie emisji spalin samochodowych. Według tamtejszych władz to “najostrzejsze” przepisy na świecie – wjazd do miasta ma kosztować 12,5 funta (ok. 62 zł) dla samochodów osobowych i motorów oraz 100 funtów (ok. 500 zł) dla ciężarówek, autobusów i autokarów!

Codzienny raport smogowy – 8.04.

Dziś pod warstwą pyłu znalazło się wiele miast, najgorzej jest w Warszawie, stolica się dusi. Smog dotarł też na północ kraju – Olsztyn, Szczecin czy Trójmiasto dawno nie oddychały takim kiepskim powietrzem. Po Grażynie Wolszczak i Katarzynie Ankudowicz przyszedł czas na Lesława Żurka, który pozwał Skarb Państwa i władze miasta stołecznego. Aktor z powodu smogu przestał biegać i boi się spacerować z dziećmi po parku. Żurek domaga się 5 tys. zł zadośćuczynienia, które trafią na cele społeczne. Jak obstawiacie, kto następny “pozwie smog”?

Codzienny raport smogowy – 6.04.

Wciąż jakość powietrza w naszym kraju umiarkowana – w wielu miastach i miasteczkach czujniki pokazują lekkie przekroczenia normy. Najgorzej jest w rejonie Makowa Podhalańskiego, Lubienia, Sułkowic i Myślenic, a także Nowego Sącza i Żywca. Zapowiada się ciepły (choć nie tak ciepły, jak ostatnio) dzień z sporymi zachmurzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu. Miejscami może też wiać silny wiatr – jest więc szansa, że wywieje smog. Macie jakieś pomysły na aktywne spędzenie dnia?

Codzienny raport smogowy – 5.04.

Dziś znów umiarkowanie, są miasta z dobrym powietrzem, ale są i takie, gdzie bez maseczki ani rusz. Mamy dobą nowinę – Ministerstwo Środowiska w końcu się zlitowało nad naszymi płucami i zapowiada obniżenie poziomów alarmowych stężenia pyłów PM10, które wynosić będą odpowiednio 250 (z 300)  i 150 (z 200) µg/m³ dla pyłu PM10. To i tak dużo bo według zaleceń WHO dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 µg/m³ dla PM10, a dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m³. Czy w przyszłym roku ze względu na obniżone poziomy alarmu będziemy mieć jeszcze więcej smogowych dni?

Codzienny raport smogowy – 4.04.

Dziś umiarkowanie, w wielu miejscach poziom zanieczyszczenia powietrza został jednak przekroczony. Pogoda za to ma być ładna, synoptycy zapowiadają temperatury od 12-19 stopni Celsjusza – super! A co w polityce antysmogowej? Rząd w II kwartale 2019 r. planuje przyjęcie projektu “Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza”. KPOZP ma koordynować wdrażanie działań i środków prowadzących do redukcji zanieczyszczeń, tak by został osiągnięty zakładany cel redukcyjny. Teraz czekamy na więcej informacji o projekcie i o jego ostatecznym przyjęciu.

Codzienny raport smogowy – 3.04.

Dziś umiarkowanie, nie jest ani bardzo źle, ani bardzo dobrze. Gorsze powietrze tradycyjnie na południu kraju, w pyle duszą się także mieszkańcy kilku mniejszych miejscowości. Z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej to energetyka prosumencka pomoże w walce ze smogiem na wsi. Podobne wnioski płyną z rządowego programu “Stop smog” zaprezentowanego w Suchej Beskidzkiej, który ma wspomóc najbardziej potrzebujące rodziny w wymianie pieca czy termomodernizacji domu. Wieści ze świata – tajska turystyka zagrożona przez smog. Tajski Chiang Miang, gdzie utworzono nawet “bezpieczną strefę”, zajmuje dziś 1 miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata…Wrocław dziś na 9 miejscu.