Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

TSMC wycofuje się z branży PV

TSMC wycofuje się z branży PV

Firma TSMC, tajwański producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i zarazem rekordzista tej technologii, , podała, że rezygnuje z dalszej działalności w sektorze fotowoltaicznym.

Reklama

Powodem jaki podaje TSMC jest brak ekonomicznego uzasadnienia dalszej działalności w sektorze PV. Firma podkreśliła późne wejście na rynek, a także brak korzyści skali, co uniemożliwia jej konkurowanie z produktami większych producentów. Jak twierdzi TSMC, nawet najbardziej agresywna redukcja kosztów nie poprawiłaby jego konkurencyjności w sektorze PV. Firma posiadała linie do produkcji około 100 MW modułów fotowoltaicznych rocznie, co stanowi niewielki procent możliwości gigantów reprezentujących branżę.

Mimo obecnego ogromnego globalnego popytu na ogniwa i panele PV oraz rekordowych sprzedaży i braku paneli na rynku, tajwański producent poinformował, że  z końcem tego miesiąca zakończy działalność w sektorze PV i zamknie swoją fabrykę modułów PV w Taichung. TSMC wycofuje się z fotowoltaiki mimo posiadanej technologii, dzięki której może produkować wysokosprawne moduły fotowoltaiczne. Choć fotowoltaika pozostaje szybko rozwijającą się gałęzią przemysłu, w ciągu sześcioletniej działalności w tym sektorze tajwańska firma nie znalazła sposobu na generowanie zysków. Pomimo decyzji firma zapowiedziała jednak utrzymanie gwarancji dla swoich dotychczasowych klientów, a także znalezienie zatrudnienia dla wszystkich pracowników działu PV.

Kilka miesięcy temu tajwańska firma pobiła rekord wydajności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego w technologii CIGS osiągając wynik sprawności na poziomie 16,5 proc., potwierdził TUV SUD. TSMC Solar poprawił tym samym swój wcześniejszy rekordowy wynik, który wyniósł 15,7 proc.  i został osiągnięty w 2013 r. Tajwańska firma informowała w kwietniu br., że moduły CIGS produkowane na jej liniach produkcyjnych posiadają przeciętną sprawność 14,7 proc.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.