Polska Ulgi na samochody elektryczne w Norwegii jednak zostają 22 stycznia 2018 Polska Ulgi na samochody elektryczne w Norwegii jednak zostają 22 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Samochody elektryczne w Skandynawii są coraz bardziej popularne, więc ich ilość na ulicach jest coraz mocniej zauważalna. Nie jest to jednak przypadek – nie od dzisiaj wiadomo, że Skandynawowie starają się dbać o przyrodę pod każdym z możliwych aspektów. Z racji wysokich zarobków, obywatele państw takich jak Norwegia czy Szwecja są w stanie wyłożyć na proekologiczne rozwiązania o wiele więcej niż obywatele państw Europy Wschodniej. Norwegowie zakochali się w samochodach elektrycznych. Tylko w 2017 roku aż 37,5% wszystkich sprzedanych samochodów było napędzanych energią elektryczną. Wynik ten uzyskano m.in. dzięki ulgom stosowanym wobec osób chętnych do ich zakupu. Reklama Pewien czas temu pojawiła się pogłoska, że norweski rząd chce ograniczyć ulgi, aby zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Okazało się to nieprawdą, a deklaracja rządowa przedstawiona 14 stycznia nie pozostawiła wątpliwości – Norwegia nadal dąży do rozwoju elektromobilności, a ulgi pozostają co najmniej na następne cztery lata. Niewykluczone, że krok ten jest podyktowany odważną deklaracją, która padła z ust norweskich rządzących kilka miesięcy temu. Według planów Norwegia chce zakazać sprzedaży samochodów spalinowych do 2025 roku. By cel ten był możliwy do realizacji, należy podtrzymywać programy wspomagające zakup elektrycznych odpowiedników. W przeciwnym razie Norwegowie mogliby się opierać elektrycznej rewolucji, która dzieje się na ich oczach. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.