W Brazylii po raz kolejny zaobserwowano zjawisko nazywane “deszczem pająków”. Na opublikowanych w sieci nagraniach widać jak dziesiątki zwierząt… spadają z nieba. Co tak naprawdę przedstawia film?
Deszcz pająków, czyli koszmar każdego arachnofoba
Zjawisko nazywane “deszczem pająków” zostało zaobserwowane w Sao Tome des Letras we wschodniej Brazyli. Jedna z mieszkanek nagrała ten tajemniczy spektakl i umieściła filmik w sieci, gdzie spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem.
– Kiedy pytają mnie, dlaczego opuściłam stolicę São Paulo, żeby zamieszkać w strumieniu w Minas Gerais, to odpowiadam, że dla takich scen. Zobaczcie, co nagrałam, wracając z prostej wyprawy na rynek – napisała w sieci autorka nagrania.
– Było o wiele więcej sieci i pająków, niż widać na filmie. Widzieliśmy to już wcześniej, zawsze o zmierzchu, w dni, kiedy było naprawdę gorąco – dodała jedna z osób, będących świadkiem zjawiska.
Na czym tak naprawdę polega to zjawisko?
W rzeczywistości zjawisko ma niewiele wspólnego ze spadaniem pająków z nieba. Tak naprawdę zwierzęta pną się do góry, po niewidzialnej sieci. Pająki należą do gatunku Parawixia Bistriata, który słynie z tworzenia potężnych sieci, wykorzystywanych jako narzędzie w zsynchronizowanym rytuale godowym. Gdy rytuał dobiega końca pająki “rozłączają” sieci, co może przypominać wspomniany deszcz.
– Samice mają coś, co nazywa się spermateką, gdzie przechowują nasienie różnych samców, aby zapłodnić jaja. W ten sposób samica zapewnia sobie posiadanie kilku różnych potomków i zwiększa zmienność genetyczną – powiedział biolog, Kayron Passos.
Mimo, że większość pająków to samotne stworzenia, niektóre gatunki wykazują zachowania społeczne, a nawet tworzą kolonie. Składają się one z kilku pokoleń, które współpracują ze sobą aby schwytać ofiarę. Parawixia Bistriata większość czasu spędzają w pojedynkę – wracają jedynie po to aby wspólnie schwytać ofiarę lub dopełnić rytuału godowego.
Zobacz też: Konkurs na najgrubszego niedźwiedzia
Źródła: tvn24.pl, ndtv.com, theguardian
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.