Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wspólny pochówek z pupilem? Rewolucyjne prawo z Włoch

Wspólny pochówek z pupilem? Rewolucyjne prawo z Włoch

Rada miejska Mediolanu zdecydowała, że domowe zwierzęta mogą zostać pochowane ze swoim właścicielem, o ile wcześniej wyraził on taką wolę. Nowe prawo może jednak zostać zastosowane pod pewnymi warunkami.

Reklama
cff webinar swiatoze mobi 1cff webinar swiatoze 1
Reklama

Rewolucyjne i kontrowersyjne prawo wprowadzone w Mediolanie

Więź między ludźmi a zwierzętami stanowi coraz ważniejszy aspekt codziennego życia. Domowe pupile uważane są za członków rodziny, a specjalne cmentarze dla zwierząt są coraz powszechniejsze w Europie i na świecie. Teraz w Mediolanie właściciele psów, kotów, chomików czy królików mogą zostać pochowani ze swoim zwierzęciem, aby uhonorować pamięć ukochanego pupila. Do tej listy należą również takie domowe zwierzęta jak ptaki, ryby, żółwie czy fretki. Wspólny pochówek może odbyć się zgodnie z wolą zmarłego lub jego spadkobierców.

Temat wspólnego pochówku po raz pierwszy pojawił się w stolicy Lombardii w 2022. Po latach dyskusji, regionalne prawo zostało uaktualnione. 

– Pochówek domowych zwierząt na miejskich cmentarzach to cywilizowany akt, na który czekało wiele osób – mówi mediolańska radna Gaia Romani.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Choć zwierzę może zostać pochowane z właścicielem, rada miejska Mediolanu stawia pewne warunki. Zabronione jest umieszczanie na płytach nagrobnych imion zwierząt, odniesień do nich lub ich wizerunków. Dozwolone będzie natomiast umiejscowienie wspólnego zdjęcia właściciela ze swoim zwierzęciem na nagrobku. Zgodnie z rozporządzeniem, pochówek szczątków lub prochów pupila musi odbyć się na tej samej ceremonii, co pogrzeb właściciela lub po jej zakończeniu.

Pochowanie właściciela ze zwierzęciem może odbyć się w: kolumbariach (gdzie jedna z trzech dozwolonych urn może należeć do zwierzęcia), czaszach na urny (jedna z dwóch dozwolonych należy do zwierzęcia) i grobach rodzinnych, w których prochy zwierzęcia mogą zostać pochowane w miejscu przeznaczonym dla jednej urny. W przypadku przeniesienia grobu właściciela i braku możliwości umieszczenia obu urn obok siebie, prochy zwierzęcia zostaną przekazane rodzinie zmarłego lub osobie, która wystąpiła o przeniesienie grobu.

Zakazane pozostaje natomiast rozsypywanie prochów zwierząt na cmentarzach oraz umieszczanie ich we wspólnych kolumbariach lub ossuariach bez obecności zmarłego właściciela.

Mediolan jest pierwszym miastem we Włoszech, który umożliwia wspólny pochówek właściciela ze zwierzęciem. Podobne praktyki można spotkać w Niemczech i Szwajcarii.

Zobacz również: Niezwykła wyspa, na której koty przejęły władzę


Źródło: PAP, National Geographic

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.