Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wysokie temperatury negatywnie wpłynęły na nordyckie elektrownie jądrowe

energia atomowa

Wysokie temperatury negatywnie wpłynęły na nordyckie elektrownie jądrowe

Tegoroczne wyjątkowo ciepłe lato w regionie skandynawskim spowodowało wzrost temperatury wody morskiej i zmusiło niektóre elektrownie jądrowe do ograniczenia mocy wyjściowej reaktorów lub całkowitego jej wyłączenia.

Reklama

Letnie temperatury w Skandynawii przekroczył średnią sezonową i mały wpływ na wyczerpanie się rezerwy wodnej w tym regonie. Przełożyło się to na wzrost cen za energię elektryczną do rekordowych poziomów, zwiększenie importu z Europy i podniesienie rachunków dla odbiorców końcowych.

Elektrownie jądrowe w Szwecji i Finlandii to jedne z największych źródeł energii w Skandynawii o łącznej mocy 11,G GW. Ich reaktory potrzebują zimnej morskiej wody do chłodzenia, ale zbyt wysoka temperatura powietrza powoduje, że woda ta staje się zbyt ciepła. Wymusza to konieczność ograniczenia mocy wyjściowej lub całkowitego wyłączenia reaktorów.

Niezaplanowane cięcia produkcji energii odbijają się na jej cenach. „Jeśli reaktory jądrowe w krajach skandynawskich zamkną lub zmniejszą moc z powodu fali upałów, to może to wywierać presję na podaż, a tym samym na ceny energii w krajach nordyckich”, powiedział Vegard Willumsen, kierownik działu norweskiego regulatora energetycznego NVE.

Elektrownie jądrowe w Skandynawii składają się z ciśnieniowych reaktorów wodnych (PWR) lub reaktorów z wrzącą wodą (BWR). W obu przypadkach niebezpieczne jest wykorzystywanie do ich chłodzenia zbyt ciepłej wody. W tygodniu, gdy temperatura przekraczała 25 stopni Celsjusza, w Szwecji zamknięto reaktor PWP o mocy 900 MW w elektrowni Ringhals. Natomiast w siłowni Forsmark, która składa się z trzech reaktorów BWR, zmniejszono moc o 30-40 MW.

źródło: reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.