ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Zaostrzenie sporu Tauronu z amerykańskim inwestorem

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, spór pomiędzy amerykańskim inwestorem z branży wiatrowej – firmą Invenergy, a polskim Tauronem, zaostrzył się. Wzajemne oskarżenia są coraz mocniejsze. W lipcu ubiegłego roku amerykanie pozwali Tauron o ponad 1,2 miliarda złotych z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy.

Amerykanie zarzucają Tauronowi działania określane jako nieetyczne i niezgodne z prawem. Chodzi tutaj głównie o rozwiązanie długoterminowych umów na zakup energii i praw majątkowych do zielonych certyfikatów.

Dodatkowo Invenergy pozwała także Polskę, powołując się na umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Przedstawiciele amerykańskiej firmy mówią, że obecna sytuacja i brak możliwości finalizacji negocjacji to „bezpośredni dowód, że nie można opierać się na zasadach świętości umów i rządów prawa w Polsce”.

Jak odpowiada Tauron, nie jest on stroną w tym sporze. Odpowiedzialność za problemy obarczona jest spółka PKH i to z nią negocjować powinno Invenergy. Tauron podkreśla również, że konieczne jest zrozumienie różnicy pomiędzy ryzykiem biznesowym a uderzeniem w inwestora.

Z drugiej strony amerykanie wskazują, że Tauron i jego spółka PKH działają pod kierownictwem polskiego rządu. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, firma Invenergy planuje podjęcie dalszych kroków w celu dochodzenia swych praw.


Poprzedni artykuł

Miniauta elektryczne – jak poruszać się po mieście?

Następny artykuł

Producenci elektryków zajmą się recyklingiem akumulatorów

Najnowsze

Dodaj komentarzTagi: ,